| RanyaRa a întrebat:

In viitor as vrea sa devin psiholog. Ce sfaturi im recomandati pentru a ajunge la visul meu?

Răspuns Câştigător
| Dandelion7 a răspuns:

Facultatea te va pregati cum trebuie pentru asta. Pana atunci... uita.te la filme, citeste toto ce prinzi, comunica mult cu oamenii, incearca sa le intelegi nu numai problemele, conceantraza.te si pe bucuria lor; studiaza comportamentele. Poti sa notezi intr.un caiet lucrurile pe care le observi; incearca mai intai sa te intelegi pe tine si incearca sa.ti raspunzi la tot felul de intrebari, fa.ti propria teorie ( de ce oamenii se indragostesc, de unde vin fobiile, cum se comporta diferiti oameni cand este vorba despre moarte ), studiaza toate tipurile de fobii, noteaza neaparat si ce gasesti diferit intre oameni si animale, gandeste.te la cel mai bun prieten om, apoi la cel mai bun prieten animal, daca ai. Ce legatura e in familie? Ce legatura e intre prieteni? Repet! Citeste mult! Tot felul de romane, ce iti place tie... si incearca sa intelegi profund orice te inconjoara. Colegii te pot ajuta. Studiaza.le scrisul in proportionalitate cu gesturile. Studiaza mai multe tipuri de religii; fii natural. Clientul trebuie educat. Mai intai trebuie sa fii sigur ca asta vrei sa faci si apoi trebuie sa iti dai toata silinta. Concentreaza.te! Fii TU!
Sper sa te gandesti la ce ti.am spus!
Iti doresc o zi minunata... asemeni tie!

6 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Buna,
Daca esti la liceu poti cauta carti la biblioteca despre psihologie sau poti cere sfaturi profesorului tau de psihologie sau chiar psihologul scolii.
Apoi dai la facultatea de psihologie.
Numai bine!

| Morphines a răspuns:

Să faci mai întâi Facultatea de Psihologie!

| FlyingFox a răspuns:

Daca esti la liceu ai putea participa la olimpiada de psihologie. Capeti cateva notiuni si iti formezi o idee despre ce inseamna psihologia, iar in continuare trebuie sa urmezi o facultate de psihologie.

| RanyaRa explică (pentru FlyingFox):

Mi-am facut deja planurile, chiar o sa ma duc la facultatea de psihologie, si din pacate sunt in clasa a XI-a, nu mai pot sa particip la Olimpiada.

| FlyingFox a răspuns (pentru RanyaRa):

Ba sigur ca poti. Indiferent de ce clasa esti (IX-XII) poti sa participi la olimpiada de psiho, logica, economie, filosofie, sociologie, chiar daca sunt materii pe care le studiezi intr-un singur an de liceu. Eu am fost si in clasa a ix-a, desi nu facusem materia.

| Ion1234 a răspuns:

Totul e in minele tale, daca vei vrea vei obtine