| silviu_7255 a întrebat:

Salut.As vrea sa dau de carnet si vreau niste sfaturi in aceasta privinta:
despre invatat!
Cum pot invata mai usor legislatia, toate chestiile ce sunt in ea, mai ales mecanica; despre care zic ca e destul de grea.
spuneti-mi din propria experienta!

Răspuns Câştigător
| cossmy a răspuns:

Uite: cum am facut eu. Am citit de 2 ori legislatia. DOAR am citit'o, fara sa invat, doar ca sa'mi fac o idee. Si in rest, m-am apucat sa fac chestonarele de pe drpciv(scrii pe google si apare ceva gen "850 de intrebari verificate de pe drpciv" si intri pe ala). Sunt EXACT intrebarile care se dau la examen. Buun... m-am apucat si vreo 2 saptamani am facut in draci chestionare de acolo, pana cand orice imi dadea, luam fara problema. Stii ca si acolo tot pe calculator se da testul. Mno. dupa ce am facut chestionarele si stiam toate intrebarile perfect, mi-am dat seama ca de fapt nici nu mai trebuia sa citesc cartea, legislatia pentru ca deja o stiam pe toata. Si am luat examenul cu 25/26.(si acum imi amintesc ca nu am fost atent la o chestie cu care masina trece prima si avea cedeaza trecerea si am gresit'o...in fine). Deci, in concluzie. Citeste o data de 2 ori si apuca'te si fa chestionare la greu, Da la greu, nu asa unu si altu peste 3 zile. Si o sa vezi ca n'o sa ai probleme. Daca ai noroc si de un instructor care sa fie calm si sa explice ok, o sa'l iei din prima. Succes, si sper ca te'am ajutatwinking

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ce categorie dai?

| dudutm a răspuns:

Eu unu am trecut direct la intrebari pe drpciv fara sa citesc legislatia. Dupa ce am vazut pe ce se pune accent am citit unele chestii din carte, dar foarte putin ( de ex unde ai/n-ai voie sa stationezi, opresti, depasire.etc ). Am facut cu 3 zile la rand chestionare intr-una si apoi am mers la examen si am laut 22. Am avut 22cu 0 si apoi nu mai mi-o pasat si am apasat ca sa termin cat mai repedebig grin.
Bafta!

| Ioanaaa22 a răspuns:

Buna. eu am 15 ani, dar am o sora care la fel va da si ea anul acesta de carnet.
Ea are in pc un program cu chestionare exact cum va va da la sala, intrebari grila, cu img si chestii din astea.
Daca vrei lasa un id sa incerc sa ti`l trimit si tie.

Funditabatting eyelashes?

| silviu_7255 explică:

@Burlacul B dau

| silviu_7255 explică:

De chestioanre nu e problema gasesti pe orice site, m-ar interesa mai mult cei care deja au dat examenul! scuze

| KpE a răspuns:

Cauta in magazin o carte rosie. are 130 de pagini cu tot cu mecanica etc. nu mai stiu exact cum se numeste sad ceva de genul " pe intelesul tuturor " am citit-o de 2 ori tongue si multe teste pe drpciv happy ps : am luat din prima cu 24

| BlueSnowdrop a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te consulti cu o persoana cunoscuta care are carnet si sa o intrebi sau poti citi chiar tu kiss bafta! Fundita? big grin