| mafiotuXXL a întrebat:

Salut.
As vrea sa imi cumpar o masina. http://www.tocmai.ro/dacia-1400-1999-19606810.html#sende mail
Cat m-ar costa sa o trec pe numele meu adica la impozit asigurare toate bine.
PS:Nu va bateti joc "ca de ce imi cumpar Dacie ".

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca sa o treci pe numele tau ai de achitat in primul rand timbrul de mediu, care e mai scump decat masina (in jur de 1500 lei).
Solutia este sa faci un contract de comodat cu proprietarul, la un notar. Costa intre 100 si 150 de lei (in functie de notar) si iti da drept de folosinta si raspundere asupra masinii, pe o perioada determinata, de exemplu pe 20 de ani. Apoi reinnoiesti actele masinii pe numele vechiului proprietar. Asigurarea e in functie de varsta proprietarului si antecedentele sale rutiere, de la 240 lei/an pana pe la 1000 lei/an (maximul e pentru cei sub 30 de ani); impozitul e in jur de 60 de lei (o poti trece la impozit pe numele tau, in baza unui contract V-C de mana), iar ITP-urile costa, in functie de service, de la 100 de lei pana pe la 150-200, la care mai pui de-o shaorma, sa nu ti-o verifice la sange, ca deh... e Dacie laughing
P.S.: Eu am avut cateva masini straine, ca acum sa raman cu o singura masina functionala in familie, Dacia 1310 (1.4 carburatie) care mi-a fost si prima mea masina, in liceu. Daca as strange din buci mi-as lua altceva, dar cum imi fug ochii doar dupa ponturi ieftine la care e de munca, si oricum vine iarna, prefer sa-mi pun la punct Dacioara mea "de razboi", sa ma simt zmeu pe zapada si iarna asta.
Intentionez s-o pastrez cat de mult, s-o folosesc in fiecare iarna, ca e mult peste masinile mai noi la capitolul aderenta pe zapada.
A mea e din 1988, export pentru Ungaria, cu tabla foarte tare. Are 3 ierni de cand e la mine, alergata zilnic pe drumuri cu sare, in unele zone s-a spalat antifonul, si tot nu are gram de rugina.
Trebuia s-o bag la facut si pe ea vara asta (ma ocup cu tinichigerie-vopsitorie auto), dar n-am mai reusit, si nu-i bai. Sunt sigur ca inca o iarna o sa fie nimic pentru ea.
Se zice ca 1300-le (am si de ala) au avut cele mai bune caroserii... Nu e deloc asa, TLX-urile astea pana in 90 sunt adevarate tancuri. Se si simt la condus, fata de restul Daciilor 1300-1310-1410 sunt mult mai legate.
Deci, eu ti-as sfatui sa-ti cauti un 1310 TLX de prin 1987, pana in 1990.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Undeva la 800-1000 lei.