| anonim_4396 a întrebat:

De ce la masinile Istorice nu se plateste impozit?
Aceasta masina e din '94 si nu se plateste impozit.
http://www.tocmai.ro/ford-mustang-11449046.html

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In articolul 8 scrie negru pe alb, pentru masinile istorice si cele destinate competitiilor sportive nu se plateste taxa. Prin urmare, e liber la "old-timere" (peste 30 de ani vechime), dar si la masini de curse. In functie de clasa la care se incadreaza, transformarea unei masini de strada in una de raliu s-ar putea sa fie mult mai ieftina decat taxa auto. Un roll-bar, un sistem anti-incendiu, sigurante pe capota, scaune omologate si e aproape gata. Din noua lege legata de taxa auto sper sa iti fie de folos.

| Sofer a răspuns (pentru mgtow):

Si daca am o masina la fel ca aia? se mai plateste sau nu impozit?

| mgtow a răspuns (pentru Sofer):

Nu platesti.

| ombladon a răspuns:

Trebuie sa treaca 30 de ani de la data iesirii din productie, ca sa fie declarata masina de epoca.