| Wayne_Alex_1992 a întrebat:

As vrea sa imi pun o toba sport carub de inox pe un logan 1.5 dci. Vreau sa schimb doar finala.Credeti ca va avea un sunet placut pe diesel? ca am citit pe alte forumuri ca nu ar avea niciun efect la tractoare

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu pe logan cum ar suna, dar am vazut tobe sport pe diesel, in special la golfuri 4, si nu se auzea deloc diferit. Are un prieten pe g2 diesel evacuare inox de la intermediara pana in spate, si e foarte mica diferenta fata de evacuarea originala. Daca era pe benzina se simtea, dieselul nu stiu ce are, poate din cauza turbinei se pierde zgomotul thinking Daca ai chef de investitie mai bine in pui BOV (blow off valve), ca sa fasaie/porneasca cand lasi pedala big grin

| Wayne_Alex_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai perfecta dreptate...am ascultat mai multe tobe pe diesel. daca este schimbata doar finala sunetul se schimba foarte putin(putin mai infundat). pentru efectul dorit trebuie schimbata toata evacuarea, plecand din catalizator pana la finala(teava inox de 60 mm) si finala sport, deci e mai complicat+ ca cilindreea mica a motorului nu cred ca e chiar asa de sportiva chiar si cu resoftare

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Zgomotul va fi diferit (si urat pentru ca nici o masina cu toba modificata nu suna fain) fi sigur de asta dar daca toba nu e omologata sau nu indeplineste normele rutiere vei avea probleme cu politia. Intra in legatura cu un atelier tuning daca vrei sa ti-o puna si ei vor spune caracteristiciile care le va avea, etc.

| 0rlando a răspuns:

N-ai decât, dar în principiu pe motoare diesel, mai ales cele de capacitate redusă, se aude...ciudat, nicidecum un sunet sportiv. Plus că toba aia, nu are absolut nimic sport la ea. E doar de zgomot.

| Andryez a răspuns:

Am un Audi A2 Diesel si am pus toba Borla pe el, si suna foarte frumos, te sfatuiesc sa incerci, nu ai nimic de pierdut, garantez ca se va auzi superb, asa cum iti doresti