| AnnAnonymous a întrebat:

as vrea sa ma apuc de permis, insa nu stiu daca o sa il iau, cedez cu gandul ca nu il iau, si de aia parca mi-e frica sa dau de permis. nu prea sunt descurcaret. ce carte mi-ati recomanda? si cum as putea invata mai usor? ce pastile sa iau? nu prea retin daca invat. eu invat pe derost...

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca pleci de la premiza asta inseamna ca nu trebuie sa te mai chinui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pastile? Carti? rolling on the floor Soferia e mai mult un sport. Ai de citit legislatia, dar nu de tocit, trebuie s-o gandesti practic. Apoi alege un instructor calm, care sa te invete mai mult decat cum sa iei permisul. La scoala de soferi sunt obligatorii 30 de ore de condus, afla cat costa o ora si spune-i instructorului de la inscriere ca vrei sa faci mai multe, ca sa te simti pregatit. Eu conduceam destul de bine inainte de scoala de soferi, am facut vreo 28 de ore si tot parca mai simteam nevoia de cateva, pentru ca aveam ce invata de la instructor. Chiar dupa ce luasem permisul ma gandeam sa mai platesc cateva ore, ca nu aveam masina, insa n-am mai ajuns...
Daca nu ai mai condus inainte te sfatuiesc sa faci mai multe ore, dar cu instructorul potrivit.
Practica iti trebuie tie, nu calmante si toceala.

| Sofer a răspuns:

Fii calm! Doar invatand vei avea succes!

| stlucian a răspuns:

Nu trebuie sa incepi cu ganduri negativiste! Sunt sigur ca mai sunt persoane care au acelasi sentiment. Daca vrei o consolare sa stii ca unchiu meu a dat pentru permis de 14 ori si nu e o gluma desi e jurist dar nu le avea si nici acum nu le are cu "colacul". Oricum se cam fereste sa conduca pentru ca e constient de capacitatile sale.Dar asta nu trebuie sa fie o descurajare ci doar o impulsionare pentru tine ca poti si daca-ti doresti trebuie! La urma urmei nu o sa zbori in spatiu NU? Cartile doar te ajuta sa intelegi cum se circula si oricare e buna, bineanteles actualizata la noa legislatie, dexteritatea si perceptia distributiva se invata doa prin practica.Cursurile de pregatire practica (orele de condus) au o durata de 30 ore pentru categoriile A si B, 54 de ore pentru categoria C si 14 ore pentru categoria CE dar poti cere mai multe daca nu esti sigur.Succes thumbs up