| サクラ a întrebat:

Hey,TPU.Vreau sa ma apuc sa invat din comentariile pentru bac.Pentru ca ma apuc de acum vreau sa stiu o metoda prin care sa le retin mai usor si pentru o lunga durata, in afara de subliniat cu marker sau pastile. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa ai niste comentarii structurate(dupa cerintele de la Bac). In primul rand, citeste cartile la care inveti comentariile. Citind cartea(proza sau versurile poeziei) si intelegand actiunea/esenta ti-e mai usor apoi sa intelegi comentariul literar, astfel incat nu e neaparat nevoie sa tocesti ca robotul, ci poti sa retii majoritatea ideilor incat sa-ti poti construi lejer comentariul de unul singur dupa cerintele subiectului de la Bac. Multi nu inteleg asta si invata ca robotii ce apuca si de-aia ii vezi picati in masa, desi din punctul meu de vedere e relativ usor, si da, stiu ca-s multe de invatat, dar toate urmeaza acelasi pattern(model).
Cand am dat eu Bacul(la profil Real, unde proba de romana e cam inutila, dar e bagata pe gat pentru ca mai pleaca unii si de la Real la facultati umaniste si le trebuie mediile la romana) cel mai bine m-au ajutat cartile prof. Mariana Badea.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune-ti un beat (instrumental) si citeste alea in functie de el, daca nu, incearca sa-ti imaginezi pas cu pas ce zice ala acolo, eu asa fac. Daca zice ca nu stiu cine se duce sa... nu stiu, iti imaginezi cum ala se duce sa faca nu stiu ce, crede-ma, merge.

| Melinda1219 a răspuns:

S-ar putea sa se schimbe reperele de la subie4ctul al treilea, deoarece in fiecare an au fost altele.Eu zic sa astepti pana apare modelul mects

| PrincessSophie a răspuns:

Incearca sa le inveti prin scris. Scrii comentariu de cate ori e nevoie, pana cand il retii.