| boss97 a întrebat:

Salut.Aș vrea să-mi iau mașină și nu știu ce să aleg între Audi A6 C6 și Vw Passat B6...ce alegeți?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Corect ce zici, cu singura mentiune ca A6 cu motor de 3.0 gasesti pe toate drumurile, fiind harbul preferat al romanului care s-a vazut cu cativa lei in buzunar... vorbim de A6 C6, cine e bazat ia ultimul A6 aici se schimba foaie.
Oricum ar fi A6 3.0 te gandesti la acel impozit anual care este cateva mii de lei...

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

C6 e mai sanatoasa decat Passat. Dar are nevoie de 2.7/3.0 tdi, ca sa miste, altfel o sa ai doar confort, nu si putere.
B6 o impaci foarte bine cu 2.0 TDI (ca putere), insa e genul de masina care ti se strica urat de 2 ori pe an, si pe deasupra mai are si niste preturi la piese/manopera, de parca ar fi o masina de calitate.
Langa un BMW, Alfa Romeo sau Mercedes, cele propuse de tine sunt niste nici-macar-masini. Doar aspectul e de ele, cum mai spunea cineva pe aici, sunt niste cazane preferate de calicii care vor sa para ca o duc bine.

| alex495 a răspuns:

Passat. A6 le e mai mare ( parcari mai complicate si o sa ai nev de mai mult spatiu), mai greu ( consuma mai mult si va fi puturoasa, pentru A6 e recomandat 3.0 tdi diesel, sau macar 2.7 le) si sunt mai putine disponibile in tara ( piese de schimb mai scumpe).

| Simpatic a răspuns (pentru alex495):

Corect ce zici, cu singura mentiune ca A6 cu motor de 3.0 gasesti pe toate drumurile, fiind harbul preferat al romanului care s-a vazut cu cativa lei in buzunar... vorbim de A6 C6, cine e bazat ia ultimul A6 aici se schimba foaie.
Oricum ar fi A6 3.0 te gandesti la acel impozit anual care este cateva mii de lei...