| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as vrea sa stiu cum se face contestatie la politie, m-a oprit in Gaesti dar politaiul care mi-a semnat procesul verbal era din Targoviste, eu sunt din Pitesti, trebuie sa ma duc la Targoviste sa fac contestatia? Si cum o fac, nu mi-a luat permisu, ca nu-l aveam, mi-a dat pe 90 de zile, si amenda 270 lei, o sa-mi vina citatie acasa la Pitesti sa duc permisu sau cum, as vrea sa fac contestatie, treaba a fost ca am reparat masina si am vrut sa vad daca merge bine (am condus cam 200 m) eram si in sat, bausem 2 cutii de bere si m-a pus sa suflu in fiola, cine se gandeea ca ma opreste chiar atunci, ce bafta am avut! Mersi de raspunsuri!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Contestatia se poate depune prin posta, iar in procesul verbal se mentioneaza termenul si institutia unde aceasta trebuie depusa (din cate stiu judecatoria in raza careia se afla locul savarsirii contraventiei).
Sunt curios insa pe ce motiv o sa contesti procesul verbal, deoarece in legislatie nu sunt prevazute exceptii nici pentru verificarea masinii recent reparate, nici in privinta distantei pe care te deplasezi, nici in privinta statului administrativ al localitatii si nici asupra unei cantitati minime de alcool consumat.
Prin urmare ai sanse sa iti fie admisa contestatia exclusiv in situatia in care sunt erori de forma (date eronate sau incomplete in procesul verbal, bonul de la alcooltest nesemnat de tine sau de un martor), sau prin metode ilegale si neortodoxe (martori care sa declare ca politistul te-a fortat sa semnezi).
Indiferent daca te afli sau nu in posesia permisului de conducere, pe perioada suspendarii nu ai dreptul de a conduce, iar daca o faci comiti o infractiune.

| eugem35 a răspuns:

Doua beri nu este dosar penal dar trebuie sa te duci sa predai permisu ca dac nu cand te va opri alt echipaji o sa iti ia permisu pentru ca tu figurezi cu permisu suspendat si s-ar putea sa ai mari probleme, depinde de organism doua beri eram obosit si m am inbatat instantaneu, alte ori am baut 10 beri si nu am avut nimica recunosc ca nu m am urcat baut la volan si nu ma voi urca vrodata. dar mare atentie nu se stie nici odat cum calci stramb nu te mai urca baut la volan ca intra alt taran care a loat permisu la pitesti ca si tine si tot tu esti vinovat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe procesul verbal scrie unde se face contestatie. Stiu si eu unde se face dar nu-ti spun!
Manga, fara permis, poate si masina varza si te plingi? Eu zic sa te duci la politist si sa-i pupi mina ca te-a oprit. Mai bine asa decit la stiri cu belciugele pe miini.
Invatatura de minte.
Ps.In sat sau pe bulevard, legea este la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot o sa ma plimb ma si acum o sa beau triplu, na sa va ofticati, ce o sa-mi mai placa sa conduc beat cu sticla pe bord, hahahhahaha HHHHCC!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si bai desteptilor care sunteti, ati citit intrebarea, am reparat-o si vroiam sa vad daca merge, bausem 2 beri, nu cred ca cineva se face manga din doua beri, da de parca sunt unicat, mari specimene, mari smecheri, pffff, am carnet de 8 ani bai fufelor, stati drek in banca voastra daca nu stiti sa dati niste raspunsuri. Auzi dadeam peste cineva, poate vreo pisica, Doamne ajuta!

| nuku a răspuns:

Contestatia se face in termen de 15 zile de la intrarea in posesie.
daca nu ai depasit termenul depune plangere cu anexa procesul verbal prin posta atat la tribunalul pe langa judecatoria Targoviste iar a doua plangere in copie la politia rutiera Targoviste tot prin posta

| anormallu a răspuns:

Sunt de acord cu cei 2 de mai sus. mergi pe burta 90 zile si lasa bautura inainte sa te urci la volan ca nu e buna