| biancas04 a întrebat:

Am avut parte de un abuz al unui politist local. Desi mergeam evident pe o alee, cand ma indreptam spre casa m-a oprit si m-a anuntat ca ma va amenda cu 500 de lei pentru calcarea spatiului verde. As vrea sa depun o contestatie, iar intrebarea mea este unde trebuie depusa o contestatie si cum trebuie alcatuita? Trebuie scrisa de acasa sau in cadrul institutiei in care voi depune contestatia? Eu am refuzat sa semnez procesul verbal si, din cate am inteles, ar fi trebuit sa opreasca un martor si sa il roage pe el sa semneze, insa asta nu s-a intamplat. Procesul verbal nu este semnat nici de martor, nici de contravenient. Asta inseamna ca amenda nu este valabila? Alte sfaturi legate de aceasta problema sunt bine-venite.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa faci o plangere contraventionala si sa o depui la judecatoria de care apartine domiciliul tau, in maximum 15 zile de la primirea procesului-verbal de contraventie. Pentru a castiga este necesar sa ai probe in sensul afirmatiilor ce le faci, daca nu ai n-are rost sa depui plangerea, mai ales ca poti plati jumatate din minimul amenzii in 15 zile de la primirea p.-v.c.
De altfel ar fi bine sa mergi cu p.-v.c. la un avocat, poate gaseste si vreun motiv de nulitate a acestuia si atunci nu este nevoie de probe.

| biancas04 explică (pentru Ioandelasal):

Am martori.

| Ioandelasal a răspuns (pentru biancas04):

Atunci depune plangerea contraventionala. Vezi sa nu depasesti termenul de 15 zile.