| JaguarSType a întrebat:

Daca nu am semnat procesul verbal e posibil sa-mi vina vreo amenda?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OG 2/2001 este posibil, daca contine toate elementele necesare si este semnat de un martor sau daca acesta contine mentiunea ca nu a existat martor.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai spus in ce problema. Oricum este nul.Nesemnat.Dar exista cai destule sa platesti amenda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legatura daca ai semnat sau nu, amenda vine

| johnnny123 a răspuns:

Ai descoperit tu metoda de a fenta legea...

Ce bine ar fi sa scapi de amenzi doar refuzand sa semnezi procesul verbal. Nu ar mai plati nimeni nici o amenda.

Cand te prinde radarul si-ti vine acasa amenda semnezi vreun proces verbal?

Infractiunea s-a constatat, platesti amenda.

| vladeusebiu a răspuns:

Cum sa iti vina amenda? Amenda se da pe loc nu vine prin posta daca nu ai primit amenda cand ai facut procesul verbal inseamna ca e un proces ca sa vada superiori lor ca au activitatea.

| jmk a răspuns:

Un inscris nesemnat e nul, cu exceptia utilizarii sale drept proba in instanta grafologic autentificat.