| EuAsaCred a întrebat:

Salut.
Astăzi am incercat sa pornesc un electromotor de scuter. La redresor la 12v nu se învârte dar bazaie iar la 24v da sa se învârta. L-am pus pe scuter dar când dau sa pornesc la automat se aude numai un click de la releul de pornire. Dar electromotorul nu se învârte. Ce poate sa aiba?

2 răspunsuri:
| UnTipMisto a răspuns:

Redresoarele nu furnizează suficient curent pentru pornire, doar cele făcute special cu aceasta opțiune și li se spune popular robot de pornire. Încearcă simplu cu o baterie de mașina, nu mai încerca cu 24 v, e posibil sa ai surprize neplăcute.

| EuAsaCred explică (pentru UnTipMisto):

Am incercat si cu baterie de masina. Nu merge