| mierelmarcelsefpesate a întrebat:

Astazi am picat proba practica (traseul) la examenul de condus. Voiam sa intreb daca pot face contestatie in conditiile date:

Trebuia sa intru intr-un sens giratoriu cu doua benzi (sa mentin directia de mers inainte).

Eu mă aflam pe banda 1

Un alt sofer se afla pe banda 2 (pe banda de langa sensul giratoriu).

Eu am intrat in sensul giratoriu si m-am intalnit cu celalalt sofer, care isi pastra banda.

Politistul a spus ca nu am acordat prioritate, in acest context *in momentul in care celalalt sofer era cu cativa metri in fata*.

https://drive.google.com/......aCd5J/view
*link pentru vizualizarea incidentului si a sensului*
Multumesc. In caz ca se decide ca nu am gresit, voi face contestatie, urmata de un update. Mersi.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Link ul nu merge. Dar daca tu zici ca ala isi pastra banda si tu ai intrat in el ce mai e de contestat

| mierelmarcelsefpesate explică (pentru suntserios):

Eu nu am intrat in el. Eram paraleli unul fata de celalalt. Fiecare si.a pastrat banda.
https://drive.google.com/......aCd5J/view

| mierelmarcelsefpesate explică (pentru suntserios):

Https://drive.google.com/......aCd5J/view
Nu ne-am intersectat. El a ramas pe banda lui si eu pe a mea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai aveai un cedeaza trecerea acolo si conform semnificatiei

" Cedeaza trecerea
Se amplaseaza pe drumul public fara prioritate, la intersectia acestuia cu un drum public prioritar. La intalnirea acestui indicator, conducatorul auto este obligat sa reduca viteza si sa se asigure ca pe drumul prioritar nu circula autovehicule, si abia apoi poate sa patrunda in intersectie. Daca pe drumul prioritar circula alte autovehicule, conducatorul auto este obligat sa opreasca pentru a le acorda prioritate."