| skate19 a întrebat:

Salut, atunci cand cumperi o masina la mana 1, poti sa o comanzi direct cu o cutie de viteze automata? care sa intre direct in viteze si cand inchizi motorul se duce automat pe viteza 1

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare marca de masina si fiecare model are propriile varinate de motorizari si echipari.

Daca tu vrei masina cu cutie automata iti poti alege o varianta de echipare si o motorizare care iti ofera aceasta dotare.

Si cutia automata nu functioneaza chiar asa cum zici tu. Cand pornesti masina schimbatorul se afla in pozitiea de parking sau un positia neutra. Apoi il bagi in drive si masina pe urma isi vede singura de schimbat trepte

1 răspuns:
| relian a răspuns:

,Masina la mina 1 cei aia? Noua sau ce vrei sa spui? Masina cu ctuie automata nu inchizi motorul, intii scoti masina din viteza apoi opresti motorul.Bine poti opri motorul si cu masina in viteza, dar nu te va lasa sa scoti cheia daca nu pui maneta in P adica parcare.Si cind cumperi o masina cauti cu cutie automata daca asta vrei.Sint masini si noi si folosite cu cuite automata.