| hatzul a întrebat:

Aveti idee cum as putea scăpa de teama de a ma lovi onglinda-n oglinda cu cineva? Cand conduc si trece cineva pe lângă mine mai aproape am intenția de a trage dreapta de volan. Asta se întâmplă de cand m-am lovit cu cineva cand aveam prioritate. Inainte nu eram asa. Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Înveți sa apreciezi mărimea mașinii și scapi de problema

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai ai doua variante una continui sa conduci si sa o faci fara teama sa 2 te lasi de condus pentru ca ai capatat un fel de anxietate.
Nu esti singura persoana care a fost avariata de catre altcineva, dar pentru linistea ta incearca sa te concentrezi la aceste doua variante.
Daca masina iti este strict indispensabila esti baiat mare si mergi mai departe...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E reflex normal sa te tragi putin spre dreapta cand vine unul din fata, inainte erai coada de matura.
Ai progresat.
Condusul pe mijlocul drumului e o dovada de prostie, ii incurci si pe cei din spate, ca le tai vizibilitatea (in caz ca vor sa depaseasca, sau sa anticipeze si ei anumite lucruri din trafic).
Ceva imi spune ca nu conduci prea bine laughing

| hatzul explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Conduc chiar bine! Doar ca sunt prea multi buni șoferi care merg aproape de banda si sa zicem sa si eu merg aproape de bandă. ce se intampla? Si mai trec si pe.langa tine cu 150, deși segmentul de drum nu-ti permite mai mult de 90 sa zic... Si iti creează niste emotii, după ce ca sunt drumurile cum sunt, mai sunt si înguste si mai mergem si pe lângă bandă. in rest n am nimic cu nimeni, dar teoretic se merge pe jumătatea benzii tale. O zi bună!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru hatzul):

Teoretic se merge in banda ta, nu pe jumatate. De unde ai scos teoria aia? Ai facut si tu scoala cu vreun carunt, care stie teoria din 1960?
In banda jonglezi pe toata latimea sa, in functie de eventualele pericole:
-masini parcate, biciclisti > te duci mai spre ax
-trafic pe contrasens > tragi spre acostament, lasand o jumatate de metru pana la bordura/sant/masini parcate.
Pe mine asa m-a invatat instructorul. Nu stau niciodata fix intr-o zona a benzii, ca virgina, iar asta poate m-a ajutat sa nu imi rup oglinda cu nimeni, sau sa iau pe sus vreun pieton/portiera.
Daca ai sa circuli pe E85, acolo exista acostament cat 3/4 dintr-o banda normala, iar traficul sub 120 se inghesuie acolo. Restul, merg 150-200+ pe benzile intregi, dinspre axul drumului. Nu zic ca nu e periculos, dar in conditiile alea, zboara cate 4 masini, in 2 directii diferite, cu spatiu mic intre ele. Crezi ca merge cineva acolo dupa regula "jumatatea benzii"?
Cum a spus cineva mai sus, tu inca nu iti cunosti dimensiunile masinii, si mai grav, nu poti anticipa distantele si reactiile celorlalti participanti la trafic.
Cum mai poti spune "conduc chiar bine!"?

| hatzul explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Stai linistit, nu am eu permisul de ani de zile, ci doar de 6 luni, dar nu am omorât pe nimeni, nu am creat emotii nimănui. dar in schimb voi ăștia mai experimentați și daca greșiți tot pe ceilalți aruncați vina, chiar dacă ați tăiat calea cuiva, chiar dacă ați mâncat din "sunca" si asmd... corect, nu mereu mergi pe jumătatea benzii tale ca pot aparea diferite obstacole, f adevarat... crede-mă, conduc bine, doar ca nu am datoria, sau am datoria obligat, sa stau sa ma feresc de ăștia care taie banda in curbă sau ai prioritate si se oprește în jumatate drumului si mai treci daca ai cum,, sau trecând la exemplul de fata sa se urce pe tine si sa mai ai putin sa iesi de pe carosabil. stiu ca trebuie sa o dai ca tine fiind mai experimentat, dar asta e. seara plăcută

| Denila123 a răspuns:

Hmm, tu te uiți cad treciu pe lângă cinev assa se uita si altul