| anonim_4396 a întrebat:

Salut, azi am cumpărat o motocicleta de la un om care a adus-o din Belgia, i-a pus numere provizorii si mie mi-a spus ca numerele alea sunt valabile 3 luni iar eu nu m-am uitat pe acte si numerele expira peste 2 zile si asigurarea pe 25 luna asta.Trebuie sa imi trimita fiscalul prin mail ca n-am putut sa-l facem la primărie ca acum se face online cica, eu ce pot face ca sa îl înmatriculez pe numele meu? Trebuie sa ma duc la rar sau ce trebuie sa mai fac?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa mergi la RAR doar daca motocicleta nu are ITP valabil. Daca are ITP valabil mai trebuie sa faci asigurarea RCA si apoi poti merge s-o inmatriculezi, dupa ce primesti certificatul de atestare fiscala.

| Claudiu_Cretu_2002 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pai am făcut rar ul, dar am lasat actele acolo ca au zis ca sunt gata în 4 ore, ce vreau sa zic e ca sa nu le o fi aruncat ca nu cred ca tin ei actele acolo, miercuri am fost si l am dus la rar

| anonimg a răspuns:

În locul tău m-aș duce la aceia care se ocupă de acte auto unde cred că îmi vor da informații complete, detaliate, pregătit să le ofer și un mic onorariu (50-100 lei) măcar la sfârșit, dacă ei nu-mi vor cere (mă refer la particulari).