| Tinau_Robert_2002_RJTw a întrebat:

Salut, azi am făcut un accident si sunt vinovat, recunosc.
Începător fiind, i-am dat asigurarea in original si am făcut între noi o foaia de constatare (nu îi stiu numele exact)... Ideea e ca celălalt șofer nu vrea sa imi dea asigurarea mea pe care i-am dat o in original si nici acea foaie de constatare.
Imi mai cere și pretenții de 500 €.
Ce mă sfătuiți să fac?
Maine la 07:30 ar trebui sa ma duc cu el la asigurator

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai greșit, s-a prins ca ești începător. Mai ales dacă aveai și lămâia în parbriz. Trebuia sa vina politia și constata, acum încearcă să scoată ceva bani de la tine. E șmecher, ăla merită bătut.

| Tinau_Robert_2002_RJTw explică (pentru anonim_4396):

Ar trebui să mă duc la poliție?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, cred ca ar trebui sa mergi la Politie si sa ceri o constatare facuta de ei, fiindca nenea lovit asta incerca sa te escrocheze odata ce ti-a cerut 500 de euro, asta inainte sa afli cat sunt evaluate reparatiile.
Nu te lasa intimidat, mergi la politie si spune adevarul, recunoscandu-ti vina, asa cum este normal. Te vor ajuta sa-ti recuperezi actele si sa urmezi procedura legala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai programare la amiabila cu el te duci la asigurare si rezolvati problema si ii ceri si inapoi actul original. Ala ramane mereu la tine. Daca continua sa iti ceara bani spui ca refuzi sa mai faci amiabila si te duci la politie cu riscul de a ramana fara permis ca nu ai declarat accidentul la timop.

| anonimg a răspuns:

Mergi la poliție fără să stai pe gânduri.

| OldSoul a răspuns:

Pai stai asa... Ca din ce stiu eu...

Tu esti vinovat, ti-ai asumat, i-ai dat asigurarea ta, si fisa de constatare amiabila.
Adic iti recunosti vina si esti de acord sa-si repare masina pe asigurarea ta...
Bun...
Atunci de ce sa-ti mai dea asigurarea inapoi?
El cum isi mai repara masina dupa?
E normal sa-ti ceara bani pentru reparatii daca tu vrei sa iei asigurarea inapoi.

| Tinau_Robert_2002_RJTw explică (pentru OldSoul):

Eu i-am dat asigurarea in original...
Trebuia doar o copie...
Constatarea amiabila se face in două exemplare trase la indigo...
El cerea bani pentru ca l-am pus pe drumuri, nu pentru reparații...
Pentru reparații era asigurarea

| badpanda a răspuns:

Nu trebuie sa-i dai niciun ban.
Poti obtine oricand o alta copie de la asigurarea ta.
Constatarea amiabila se face in mai multe exemplare, iti trebuie una pentru asigurarea ta pe care trebuie sa o anunti oricum in 24 de ore de la accident.

| AlexIonut121212 a răspuns:

Sa nu ii da i niciun ban, pentru ca asigurarea acopera tot, m ai du-te cu un barbat / femeie(care se pricepe) sa nu fi singura, ca daca te vede singura poate sa te influenteze usor