| GhitaAndrei a întrebat:

Salut!
Cam cât m-ar costa reparația Acului la mașină, având în vedere ca trebuie schimbat și compresorul și radiatorul plus freon la opel zafira b si manopera?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la un service si intereseaza-te.

| relian a răspuns:

Trebuie sa intrebi pe cei care se ocupa, pe ala care iti va face lucrarea.
Sau daca ai un amic, prieten, te poate ajuta si moca. Daca de exemplu ai sta pe linga mine, eu te-as ajuta moca cum zic.
Bine piesele le cumperi tu, eu te ajut sa le instalezi, asta pentru ca nu-s mecanic, adica nu lucrez la shop nici nu ma ocupa cu asa ceva sa fac bani.
Daca tu te pricepi sa surubaresti, sa instalezi sa dezinstalezi, atunci poti sa schimbi ce ai spus si singur, nu e nevoie de lift, nu-i nevoie sa mergi la service pentru asa ceva.

Scoti compresorul vechi, la fel pui inapoi pe ala nou, simplu, rapid laughing
Treb doar sa stii cum sa slabesti cureaua de accesori.
te uti pe Youtube, cauti "How to replace AC compressor for 2005 Opel zafira" si gasesti video pas cu pas.

Rdiatorul la fel, dar cum am spus trebuie sa te pricepi sa desfaci, sa pui la loc.
Cit te costa lucrarea asta? Depinde ce piese folosesti, daca pui orginale, daca pui aftermarket, depinde unde faci lucrarea la ce service, sau daca faci la unu de asta unde e doara el si un ajutor, acolo e si mai ieftin, sau la cineva care se ocupa dupa jobul lui, sa mai faca un ban in plus, acolo e si mai ieftin.

Nu poti sa spui un pret, nu-i nimic batut in cuie.Freonul poti sa vezi si tu cit costa la magazin.Dar e bun dupa ce schimbi alea, sa se traga vacuum, apoi se incarca cu freon cit scrie pe masina, pe acolo la capota undeva scrie exact cate grame de freon intra la masina aia.

| UserRo10 a răspuns (pentru relian):

Oricat de bine mesteresti nu poti sa le schimbi singur daca nu ai desfacut niciodata. Un holender nestrans bine sau oringuri refolosite duc la scapari de freon. Nu cred ca are butelie de azot acasa sa faca proba de presiune sau pompa vid

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

Ei uite ca eu am reparat o masina singur, prima data, niciodata nu mai reparasem in viata mea, vorbesc aici de motor, chiulasa, bloc tot, singur in fata casei unui prieten, pentru ca eu locuiam la aptm laughing

Bine idee aveam, teorie stiam, invatasem, la scoala, vazusem piesa cu piesa, sectionate orice.

Conteaza sa stii sa surubaresti, in rest e simplu.Eu am spus daca stii sa stringi sa desfaci etc, nu neaparat motoare, orice. Daca stii, atunci nu ai cum sa lasi desfacute ce spui.
Poate ca unia au asa indeminare, talet si pot face f usor, altii ceva mai greu.
Recunosc, oamenii is diferiti, fiecare cu aptidutidile lui, eu vorbesc gindinduma la minelaughing aici cred ca gresesc, trebuie sa stiu ce stiu altii, dar am spus la modul general, daca se pricepe, daca nu merge la care se ocupa.
Dar este bine sa aiba macar idee ce se face, pentru ca si mecanicii de multe ori dau buleala laughing adica lasa merge si asa, nu trag vacuum, mai stiu si eu nu string nici aia suruburile toate, am gasit asa la 2 masini, Ford Transit si Ford Truck, aveau alea capace la roti si se auzea trancanind, cand ne uitam un surub nu era pus laughing

Nu trebuie sa faca proba de presiune, daca pui garnituri noi, nu are cum sa scape.
Dar daca nu ai nitrogen, bagi aer cu compresorul, asta daca vrei sa faci test ce spui.
Daca scapa si tragi vacuum se vede si acolo ca nu tine, daca nu ai pompa de vacuum mergi asa fara, pui garnituri noi si nu-s probleme.

Am schimbat la un amic de cateva ori compresorul, lua numa de astea ieftine care se duceau dupa o vreme.

Deci nu se folosesc garnituri folosite, nu le refolosesti, daca te uiti si la o garnitura, atunci inseamna ca esti f zgircit laughing

Te asigur ca nu face nimeni teste de presiune, plus ca aia care au masinarie de AC aia au si tanc de niotrogen, dar folosesc cand stiu ca scapa pe undeva, ei au o masinarie cu aia face tot, trage vacuum, arata daca tine, nu stau sa piarda timp.
Daca vacuum nu tine, dupa baga nitrogen bla bla. Daca nu ai masina faci cum am aratat eu, la masina mea eu am pus singur, bine ca am pompa de vacuum, dar am pus fara cintar, am luat exact cantitatea si am bagat tot, merge struna.

Bine eu vorbesc din pct meu de vedere si cu cine mai lucrez, care cam la fel este, noi surabarim orice laughing de la computere la trackuri, aparate de aer conditionat de toate neamurile, nu conteaza daca am mai vazut vreodata sau nu.
Lasa ca merge omu la service, aia doar no soma, trebuie sa faca si ei ceva banuti, doar no muri de foame laughing vorba unui amic, de asta este service, sa ducem acolo.

| UserRo10 a răspuns:

Ai nevoie asa
Compresor, condensator, freon, oringuri speciale, filtru uscator si neaparat spalata instalatia in caz ca ai pe ea span plus proba presiune azot. Costurile sunt mari, dar merita. Nu se poate estima aici, dar vreo 2000+