| coco4782 a întrebat:

Este posibil sa nu imi porneasca ventilatoarele de la radiatorul de apa de la masina daca nu am freon in instalatia de AC, avand in vedere ca releul de AC e acelasi cu cel de la ventilatoare? Mi s-a spus asa ceva, dar nu vad legatura...

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AC-ul și motorul au radiatoare separate. Ventilatorul de la radiatorul motorului este pus în mișcare chiar de motor. Deci nu, cred... nu-s expert.

| coco4782 explică (pentru anonim_4396):

Sunt electrice si unul din ele trebuia sa mearga odata cu pornirea masinii sau cand ajungea la temperatura de 95 de grade, dar nu mai pornesc deloc si fierbe apa la un moment dat...

| nda a răspuns:

Nici eu n-am freon, dar imi porneste termocupla... si la masina lu' sora-mea la fel.
nu ma pricep... zic si eu.