| HHTR a întrebat:

Salut, cand cumperi o masina si faci contract de vanzare cumparare originalu merge la cumparator sau vanzator? Iar copiile?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Originalul ramane la cumpărător. Copiile semnate de ambii in original si vizate de scos/luat in evidenta merg vanzator, la impozite (x2, daca sunt primarii diferite) si la inmatriculari. Eu recomand un exemplar in plus, sa fie si pentru ANAF.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa faci 10 contracte de v-c in original. Cea mai mare nevoie o are cumparatorul pentru inmatriculare

| sierra1 a răspuns:

Ca vânzător, te interesează certificatul de radiere. Cu ăla de descarci de la impozite

| HHTR explică (pentru sierra1):

Eu am intrebat daca actul de vanzare-cumparare ramane la vanzator sau cumparator. Adica daca originalul ramane la cumparator sau vanzator?!

| sierra1 a răspuns:

Nu exista copie-original. Sunt exemplare ce diferă prin culoare.

| OldSoul a răspuns:

Contractul de vanzare cumparare se face in mai multe exemplare, nu in copii.
Una din ele ramane la vanzator, eventual una este retinuta la primaria vanzatorului iar restul merg la cumparator.
In total se fac 5 contracte de vanzare cumparare.
Toate acestea trebuiesc stampilate la primaria vanzatorului pentru a tine loc de fiscal.

| FakeJoker a răspuns:

Eu stiam ca 1 copie ramane la vanzator, si 3 sau 4 numai stiu sigur la cumparator, parca trebuie sa le lasi in mai multe locuri(inmatriculare, primarie, etc), si una sa o tine bine.