| franciscintaiul a întrebat:

Care e diferenta intre vehicul hibrid si vehicul electric? va rog nu imi explicati in termeni pe care sa nu ii inteleg laughing tongue

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un vehicul hibrid are doua feluri de motoare, unul pe combustibil si unul electric, pe cand celalalt are doar motor electric.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de hibrid. In principiu, sunt doua motoare diferite pe aceeasi masina: unul electric, si unul cu ardere interna pe benzina/motorina/gpl, care intra in functiune cand bateriile motorului electric se descarca. La unele hibride, motoarele cu ardere interna antreneaza un generator, pentru a incarca bateriile motorului electric.
Cele hibride au autonomia mai mare, putand fi alimentate cu combustibil lichid (mult mai rapid), pe cand cele electrice au autonomia mai scazuta, si trebuie incarcate electric, la priza, lucru care dureaza cel putin cateva ore pentru o incarcare corecta.

| franciscintaiul explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si ce ti se pare mai avantajos? Hibrid sau Masina Electrica?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru franciscintaiul):

Dintre cele doua, hibridul, pentru ca poate fi folosit mai mult, fara o limita de autonomie.
Daca e sa ma intrebi care masina e mai avantajoasa, luand in calcul toate variantele, as opta intre diesel (cam poluant), si benzina + GPL (destul de eco).

| MateiSebastian a răspuns:

Vehiculul hibrid folosește un motor pe benzină de capacitate mică pentru a demara, în rest, folosește motoare electrice pentru deplasarea proprie.
Vehiculul electric folosește doar motoare electrice pentru deplasare.

| suntserios a răspuns (pentru MateiSebastian):

E fix invers la hibride. folosesc motorul electric pentru a demara si pe cel pe benzina odata ce viteza creste

| franciscintaiul explică (pentru suntserios):

Of mai facut sa devin incert cu raspunsul asta. Deci sa vad daca am inteles bine ce ai spus tu : Hibridul merge pe electric pana la o anumita viteza, dar ala electric nu se mai reincarca in timp ce merge nu?

| suntserios a răspuns (pentru franciscintaiul):

Hibridul foloseste motorul electric la viteze mai mici. Motorul pe benzina intra in functiune pe la anumite turatii sau viteze si cand se consuma bateriile. Acteste baterii se incarca in timp ce motorul pe benzina functioneaza

| franciscintaiul explică (pentru suntserios):

Dar totusi sa presupunem urmatoru caz : Eu merg pe electrica prin oras cu o viteza mica si termin bateria, trebuie sa o reincarc cu un incarcator ceva de bagat in priza nu? sau trece automat pe benzina dupa ce se epuizeaza energia electrica si face cum ai spus tu? si inca ceva in afara de motor electric si benzina mai sunt si alte combinatii cum ar fi diesel-electric, gpl-electric etc? big grin (Sper sa nu fiu deranjant ) happy