| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferența dintre autovehicul și vehicul?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vehicol egal căruță, camion, care se deplasează tras de cai.
Auto - se mișcă singur, fără să fie tras de cai, adică autonom, auto. De fapt cu ajutorul unui motor, dar nu este tractat de către cai, sau oameni, ricșa.

1 răspuns:
| siriusblack98 a răspuns:

Autovehicul= mijloc de transport cu propulsie proprie. Adica cu motor, gen masina cu care te duci la serviciu.
Vehicul= bicicleta, caruta, trotineta, skateboard. Nu are propulsie proprie. Dar gasesti astea si pe google, nu stiu de ce veniti voi aici sa intrebati asemenea chestii si sa asteptati cine stie cat pana va raspunde cineva cand aveti wikipedia.