| Darius2505 a întrebat:

Salut! Ce mașină și cu ce motorizare îmi recomandați până în 1000€? Vreau sa specific că am permisul de 7 luni dar nu am avut ocazia sa conduc până acum pentru că imediat după ce l-am luat am plecat in străinătate la muncă. Mulțumesc!

20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut, recomand sa strangi ceva bani si cand ai un buget de macar 4-5k euro sa pui aceeasi intrebare.
Cu 1000 de euro cumperi ceva ce e bun de aruncat si nu vrei asa ceva!

| Darius2505 explică (pentru Simpatic):

Chestia e că eu lucrez in străinătate, si o sa merg in țară doar in concediu, o lună pe an... Și nu cred că mi merita sa dau 4-5k pe o mașină și după sa o las in țară să ruginească...

| Simpatic a răspuns (pentru Darius2505):

Da,dar macar sa sa fie o masina care porneste atunci cand dai cheie, la 1000 de euro nu as avea aceasta certitudine!

| Darius2505 explică (pentru Simpatic):

Sunt destule, dar, clar că nu poți avea mari pretenții de la ele...

| Simpatic a răspuns (pentru Darius2505):

Pai daca asa sta treaba nu vad nici de ce ai cumpara o masina, cu toata stima, exista mijloace de transport in comun, autocare, trenuri, avion, gasesti sa te deplasezi din A in B si in alt mod decat sa cumperi o masina pe care nu o folosesti decat 1 data pe an.
In cazul tau nu merita, la o masina platesti si RCA si impozit pe eawinking
Cand te vei stabili in un loc si vei avea nevoie de masina zilnic, atunci da merita.
E plina tara sa stii de melteni (fara legatura cu tine si ce discutam aici!) care si-au luat masina ca sa-si "distruga" vecinii iar ei saracii baga benzina de 30 de lei 1 data la 2 luni si nu pornesc AC-ul la masina sa nu se termine benzina, dar are taranul masina care ocupa loc fizic in spatiu? Are!

| Violleta2022 a răspuns:

Nici eu nu as recomanda ceva la 1000 de euro, fiindca nu-i decat n gunoi care poate pica imediat cum ai scos-o din garaj.
Cumpara o masina micuta de 1.6 sau 1.6, decenta la 3000-4000 de euro si maxim 10 ani vechime, ca sa-ti fie de folos, sa inveti a sofa pe ea, si dupa cativa ani iti poti cumpara altceva mai bun.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si cu atat te-ai intors, 1000e? sad
La bugetul asta as oscila intre Opel Vectra C pe benzina si un Ford Focus 1.8 TDCI dupa 2003. Sau un Logan 1.
Nu prea ai ce alege sa fie si ok.
Fereste-te de VAG, cu atat mai mult de "legendarul" ALH, ca vei mai baga 2k in service.

| johnnny123 a răspuns:

Nu aș recomanda nicio mașină până în 1000€. Mai bine mai aștepți, mai strângi încă 2000€ și-ți iei și tu ceva ce se poate numi mașină.

| Darius2505 explică (pentru johnnny123):

Îmi permit si una de 2000-3000€. Numai că mulți mi-au zis sa-mi iau ceva ieftin pentru că sunt începător...

| nyoentox2002 a răspuns (pentru johnnny123):

Cu 3000 euro pot lua o mașină bună zi aratoasă?

| johnnny123 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Poți cumpăra o mașină căreia nu-i vor cădea roțile după 50 km. De "arătoasă" nu știu ce să zic.

| johnnny123 a răspuns (pentru Darius2505):

Și cu ce te ajută ca începător faptul că-ți iei o mașină nesigură, și care te poate lăsa oricând în drum?

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Aratoasa poti lua si cu 200 de euro, sa fie caroseria ok si fara motor happy
Grija romanului este ca masina sa arate bine nu conteaza ce are sub capota.
Strainii sunt mai naivi se pare, ei au masinile zgariate de la drumuri dar zau nu le pasa, am vazut modelul asta in Franta, Spania.
De aceea la noi multi inculti cu 8 clase si-au ridicat case din vanzari auto, aduc masini vai steaua lor dar care arata bine, samsarii care fac anvelopele la masini cu suc cola! Ii gasesti la orice pas, talciocari de joasa speta!

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai zis dau mai multi bani dar sa fie arătoasă dar fie și bună!

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ce e aratos pentru mine nu este pentru tine si invers, fumusetea sta in ochii privitorului!
Ce e mai frumos? un Aston Martin DB5 (1969) sau un FERRARI LaFerrari (2015)?
Fiecare va da un alt raspuns, de aceea exista si colectionari care vad altfel frumosul unei masini.

Cu siguranta cu 3000 euro poti gasi o masina aratoasa cum ziceai dar nu neaparat de fite daca asta speri.

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai aia e o mașină modestă, nu de fițe, pentru mine chiar arata bine!
Ferrari, Lamborghini sunt mașini de bogătani, nici dacă aș câștiga la loterie de ex 300-400 mii de euro nu mi-aș lua, că degeaba îți cumperi o mașină scumpă daca nu ai bani să o intretii!
Numai sa fii bogat și să ai mereu milioane de euro și să produci milioane de euro lunar așa da!
Pentru mine mașini urâte sunt cum ar fi:Cielo, Matiz, Logan astea dar modelul care ți l-am arătat arata super bine la 3000 euro

| Simpatic a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ai dreptate tinere.

Nu pot vedea acel link pe FB
Ce model era masina?

| nyoentox2002 a răspuns (pentru Simpatic):

Caută pe Facebook Seat Ibiza gpl, e una la 3250 euro roșie caută așa direct in cautari pe Facebook cum cauți persoane așa caută și,, Seat Ibiza Gpl"

| M1rc3a a răspuns:

Matiz sau dacie frate?