| Passatb6 a întrebat:

Am luat sala, urmeaza orasu. Ma gandesc serios la achizitionarea unei masini, cu bugetul de pana in 4000€.
M-am gandit la golf 5 2. 0tdi 140cai putere. Ce alte masini imi recomandati?

22 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Gandeste-te la 1.9. 2.0 e problematic, mai ales la Golf 5. Intreaba pe cine vrei.

| Passatb6 explică (pentru CM7YRE):

Am prieteni cu golf 5 2. 0tdi, cele fara dpf sunt tancuri. Doar eu sti cat am dat in a unui prieten. Desigur, in Mexic, intr-o parcare privata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai bine Astra H 1.9, ca are tabla si motor mult mai bune.
Cauta aia de 150cp

| Passatb6 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar e mai inghesuita... Vreau ceva decent, nu sa imi intre genunchii pasagerilor din spate prin scaun

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Passatb6):

Mie si Golf 5 mi se pare la fel. Cam toate hatch-urile au confort zero.

| Passatb6 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

In golf5 e alta treaba. In Astra H ajung cu picioarele prin bord.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Passatb6):

Ce alta treaba? Am condus mult, si nu aveam loc de coate, la volan.
La Astra H stiu ca stateam cu genunchii in torpedo ca pasager, ca la Golf 4, dar la volan e foarte ok.
Daca vrei loc la picioare, iti dau Focusul... Sa stai ca in duba. Am spatiu suficient in el, dar cum spuneam, nici un hatch nu o sa se compare cu un confort de Vectra, sau Octavia, Mondeo... Clasa supozitoarelor de oras, nu are loc de pretentii.

| Passatb6 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

La Focus m-am gandit la un 2.0. Dar am auzit multe pareri de contra aduse la Focusul diesel, deoarece au motoare de francezi.
M-am gandit la Octavia dar stau intr-un oras prea aglomerat, si este prea mare/lata. Si sunt tanar, nu am nevoie de loc mult, doar pentru comfortul meu, si putin spatiu in portbagaj pentru cumparaturi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Passatb6):

1.6 TDCI si 1.8 TDCI sunt bune, 2.0 nu...
Daca iti place VAG-ul, poate prinzi un A3 cu motorizare buna.

| Passatb6 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

A3 la baza este golf 5... Asigurare mai scumpa, intretinere mai scumpa.
Cat despre 1.8 sunt motoare mai proaste decat 2.0, asta pe facelift.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Passatb6):

De ce asigurare scumpa? Iar intretinerea e scumpa si la 1.4 de pe Golf 4, pentru ca VAG.
Mie de 1.8 TDCI 115ps mi-a spus un mecanic specializat pe Ford, ca este mai reusit si decat TDDI. Iar nenele ala, lucreaza in Siret (granita), si vin la el Fordisti din toata Moldova, e renumit si pe forumuri. Cerea cineva numarul lui de telefon si pe aici laughing
1.6 TDCI e de la Peugeot din cate stiu, dar e foarte ok motorasul, mic, trage, nu consuma mult. Cedeaza mai degraba turbina la ele, decat injectoarele. Iar la turbina este o chichita, un filtru/epurator pe traseul de ungere al acesteia, care de la ulei prost se infunda, si ramane turbina pe uscat. Cine a mers cu ulei bun, sau a anulat acea sita, nu a avut probleme. Altii insa, au schimbat turbine pe banda. Stiu un taxi care schimbase 4-5, picau cam 3 pe an.

| Passatb6 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai ma gandesc ca e Audi e putin mai scump fata de Volkswagen.
La Ford, m-am interesat si 2.0 cica ar fi cel mai okey.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Passatb6):

Toata intretinerea unui A3, consta in piese de Golf. Nu e nimic mai scump, decat daca o lovesti.
Nu stiu cine ti-a recomandat 2.0 TDCI, eu nu as cumpara. 1.6 TDCI e mult mai bun.

| Goete a răspuns:

Dacia Sandero. Daca nu ai neaparat nevoie de cei 140 de caiwinking

| Passatb6 explică (pentru Goete):

Am, am. "Lităl" distractie nu strica. Mai o plecare, mai o bag pe gagica-mea in scaun, ii sare o tata din sutien. Asa cu sandero mai greu

| Goete a răspuns (pentru Passatb6):

Atunci ia-ti un Dokker, inauntru poti face masa cu banci si cand o intinzi e pat, ca in caravanewinking

| Passatb6 explică (pentru Goete):

Am zis ca vreau masina nu van

| Goete a răspuns (pentru Passatb6):

Dokker are si versiune van si mixt.
Eu ti-am scris parerea mea, care piate fi diferita de a ta.
Baftawinking

| JusTPauL a răspuns:

Passat b6.

| Passatb6 explică (pentru JusTPauL):

Prea mare pentru oras.

| venividivici2017 a răspuns:

Opel Astra H 1.9

| Passatb6 explică (pentru venividivici2017):

Nu imi place astra h. E prea mica, inghesuita.