| AlexAndrei09 a întrebat:

Salut, ce mașini recomandați la 1600-1800€, începător dar nu caut mașini neapărat mici și să fie relativ fiabile. Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sincer, alea mici fiind mai simple is si mai fiabile in mod normal. Oricum ca incepator si la bugetul tau musai benzina. Cea mai buna decizie de departe e un Logan 1.4 MPI. Mai simplu si fiabil nu cred ca gasesti, si apai motorul ala e genial ca fiabilitate. Daca chiar nu vrei Dacia, atunci orice altceva din clasa mica si pe benzina e ok. Eu as lua un corsa 1.2/1.4 benzina, clio 1.2/1.4 benzina, polo/ibiza/fabia 1.4/1.6 benzina. Diesel nu as recomanda fiindca e mai scumpa intretinerea, majoritatea au multi km si poate ajungi sa mai dai o data banii pe masina in reparatii. Bafta!

| AlexAndrei09 explică (pentru ClaudiuM1997):

Îți mulțumesc mult, as prefera o compactă gen passat b5.5, sau e46 dar sunt destul de obosite cele pe diesel, bineinteles am gasit într-adevăr puține anunturi care oferă si seria de sasiu sa le poti verifica si as zice ca alea rata de masina obosită nu e asa mare, doar cred! In orice caz multumesc!

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru AlexAndrei09):

Eu ca începător (acum 6 ani) am inceput cu un seat ibiza din 2000. Stai liniștit ca unde o mers prietenii mei cu bmw e90 am ajuns si eu fara probleme timp de 2 ani. După am mai strâns bani si acum am Seat exeo din 2011. O mașină precum e46 sau passat are logica să îți iei doar dacă vrei diesel, si cam toate is obosite. Adica găsești in momentul asta passat 2015 cu 200. 000km, crezi ca ala din 2002 chiar are 250.000? Eu as zice eventual sa te uiți după un polo 1.4 tdi dacă tot vrei diesel ca de început. După mine îți trebuie ceva ieftin si mic pe care sa te înveți și când ai strâns macar 5000 euro sa începi sa te gândești la un Passat decent.

| AlexAndrei09 explică (pentru ClaudiuM1997):

Așa ma gandesc si eu, nu are rost sa iau toate obositele ca bag in ea mai mult decât am cumpărat o si nu merita, ma gândeam daca as merge pe un golf 4 alh sau opel astra g 1.8 benzina aspirat sau audi a3 1.8 aspirat cred eu. Ce spui?

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru AlexAndrei09):

La golf 4 daca tot vrei diesel cauta unul 2004 si sa fie AXR 101cp. Alea pot sa fie euro 4, stai mai linitit cu taxa. Astra g 1.8 e ok ca fiabilitate dar consuma mult. Eventual vezi de un Astra G 1.7 CDTI. A3 e aceeasi chestie cu golful doar ca platesti ceva in plus pentru sigla aia de audi.

| AlexAndrei09 explică (pentru ClaudiuM1997):

Am înțeles, multumesc frumos de răspuns! Sa ai o zi faină!