| Nebunuldemine a întrebat:

Salut,ce parere aveti despre ford mondeo diesel dupa 2001, dar despre problemele care apar in timp, am inteles ca au probleme la injectoare

1 răspuns:
| RS4 a răspuns:

Mie personal nu imi place sunetul masinilor diesel de la ford. E un sunet mai pronuntat ca si la altele. Orice masina diesel poate avea probleme cu injectoarele daca nu ai grija cu ce motorina alimentezi si de unde. De evitat benzinariile mici, acolo se pot intampla mai multe decat cele mari si aglomerate unde si rulajul este mai mare. Posibil sa fie la ford injectoarele mai sensibile, cunosc un caz, tot cu Mondeo de prin 2001-2002, a trebuit sa schimbe toate injectoarele dupa o alimentare cu ghinion. Treaba asta l-a costat acum cativa ani in jur de 10.000 ron. Mare grija, zis sa te orientezi spre modele mai putin pretentioase daca tot vrei diesel, poate Renault, VW, este de unde alege. Bafta!
A, si mai gandeste-te la un lucru : cand ti se strica ceva la motor sau la caroserrie, cam la ce modele gasesti piese mai multe prin dezmembrari, etc. happy