| blackeo a întrebat:

Salut, ce știți despre motorizarea 2.0 benzină de 147 cp de pe mazda 6?
Sunt în căutarea primei mele mașini și am văzut un anunt cu o mazda 6 din 2007 model facelift cu motorizarea de 2.0 benzină 147 cp + gpl, mașina pare întreținută, dar are la bord 220 de mii de km.
Pe Youtube sau forumuri nu am găsit nimic despre motorizarea asta, orice informații sunt binevenite, ofer funda! happy

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Cica undeva tarziu in viata manca ulei dar cam atat. motoarele japoneze pe benzina is mereu ok indiferent de marca ( poate exceptie cel rotativ de la mazda). Nu stiu cat de bine se impaca cu GPL. La mazda 6 nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi de motorul pe benzina cat de rugina. Am un ami ce si-o luat mazda 6 2006 2.0 diesel. Interior curat, tabla deasupra stralucitoare si dedesubt era toata putreda. Adica periculor de ruginita. Verifica bine asta dar personal m-as orienta spre altceva.