| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
In legatura despre masini
De ce pentru Audi a4 b7 s-a facut model separat? Detin un audi a4 b7 iar un prieten detine b6 si mi se pare decat un facelift atat nu mare diferenta
Ma poate lamuri cineva? Ofer funda

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Asa au considerat cei de la VAG ca e suficient, sa schimbe doar aspectul si probabil alte accesorii sau noi standarde de siguranta pe la caroserie. Daca ma intrebi pe mine, b7 e acelasi c cat cu b5, sunt la fel de sucite dpdv mecanic, si la fel de neinteresante dpdv al motorizarilor.
Insa de la b6/b7 s-a facut separarea Passatului de Audi. Passat b6 vine cu o platforma total diferita de A4, desi pana la b5 au fost construiti pe aceeasi platforma.
Daca te uiti la A4 b8, din nou este un simplu facelift la vechiul model, caruia i-au mai si furat din calitate... Daca proiectantii au fost multumiti de masina dpdv al performantelor si randamentului in productie si vanzare, nu au schimbat ceea ce considerau o reusita.
Grupul VAG oricum mizeaza pe simplitate si marketing, nu pe inovatie.

| Anonim7391 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Deci concluzia este ca sa iti cumperi un facelift este teapa?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Anonim7391):

Nu stiu, mie oricum nu imi plac VAG-urile.
Gandeste-te totusi ca prin 2010 se producea A4 b7 sub numele de Seat Exeo, iar unii chiar si-au cumparat panarama aia laughing
Elementele optice de Seat nu se potriveau deloc cu liniile de Audi...

| Seijūrō a răspuns:

Audi A4 B7 și Audi A4 B6 sunt două generații diferite ale modelului Audi A4.
Audi A4 B6 a fost produs între anii 2000 și 2004, în timp ce Audi A4 B7 a fost produs între anii 2004 și 2008. Audi A4 B7 reprezintă o actualizare a modelului B6, aducând îmbunătățiri în design, tehnologie și performanță.
Audi A4 B7 poate părea doar un facelift, dar are îmbunătățiri semnificative față de modelul B6. Este posibil ca diferențele să nu fie atât de evidente la prima vedere, dar ele există și pot influența experiența de conducere și confort.