| qq30xx a întrebat:

Ce îmi recomandați sa cumpăr: vw polo 1.4 mpi sau skoda octavia 1. 6mpi? Am găsit octavia din 2007 cu 4500€ la 80000 km reali și mașina întreținută cu revizii la reprezentanta sau sa ma orientez către vw polo pentru ca este euro v și an după 2010 și bani pana in 5000€?
Va rog sa ma luminati ca sunt ne-prea-priceput și am nevoie de sfaturi pentru achiziționarea primei mele mașini.

Răspuns Câştigător
| Mad1 a răspuns:

Acum cum vor sa bagr nu stiu ce taxe in functie de euro ...sar putea plati ceva mai mult pentru cele cu euro mai mic dar nu cred ca e mare diferenta. Totusi skoda sta mai bine pe sosea decat polo. Depinde pentru ce ai nevoie de masina. Daca esti de la sat si faci naveta ori calatoresti des in afara orasului ori iti plac excursiile, confortul etc clar skoda este alegerea. Daca te duci cu ea la munca si acasa, cateva zone prin oras, treburi din astea mai buna ar fi polo daca nu ma insel consuma si mai putin. Spor la alegere

| qq30xx explică (pentru Mad1):

Asta e singurul motiv care ma retine. E mașina mai veche de 10 ani și euro 4 și oricând se pot introduce taxe peste noapte. Polo e euro 5 și găsesc peste 2010

8 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Skoda clar.
Polo este prea mic din toate punctele de vedere, este masina de fetite.
econom pe naiba,daca-l forjezi consuma mai mult dect 1, 6.

| alex495 a răspuns:

E imposibil din 2007 sa aiba 80 k km. Sunt dati inapoi, evita oamenii astia, le cumpara cu 400 de mii km, ii da inapoi, tu te bucuri wow e mai ieftina dar o sa bagi bani in ea destul de repede, e de ajuns o distributie/ ambreiaj cu o pompa de injectie sa ti cada intr o luna ca te baga in faliment laughing Si legat de cartea service sunt cumparate, cu un milion iti iei cartea service si cu inca 100 de lei iti pune baiatul stampile si semnaturi unde vrei tu rolling on the floor

| qq30xx explică (pentru alex495):

Are km reali testați de mine pe site-ul de la rar. Are și carte tehnica completată. Cred ca trebuie schimbată distribuția și sper ca nu și ambreiajul(condusă de femeie in Buc, sunt șanse mari).

| alex495 a răspuns (pentru qq30xx):

Sti cum e cu rar ul asta? Daca in tara a intrat cu 400 k km si i-a dat inapoi 320 de mii la inscrierea masinii baietii aia completeaza in baza de date 80 k, ei n au de unde sa stie ca omu e samsar si a umblat la km. Exista doar o varianta sa afli, pui tester ul pe masina, daca e baiat destept samsaru sterge din baza de date km si o sa ti dea eroare si va trebui sa ai cunostinte minime de mec dupa sa te prinzi ca e alergata prin vest de a luat o dracu. Verifici injectoare, acolo vezi cel mai usor, e mai mult de 0 e clar alergata, la 80 k nu ar avea nicio problema s-a.m.d. turbo daca e cazul. Si legat de tantia de la Bucuresti sa verifici si daca trage masina bine, stand in trafic merg incet si infunda egr, dpf daca e cazul si alea costa o caruta. De ex la benzina e buba mare egr ul ala mai ales la motoarele mici

| Alexandru250201 a răspuns:

Eu as alege Skoda Octavia, are un motor mai potent

| NeaNicu78 a răspuns:

De ce să iei un polo din 2010 cu aproximativ 5000 euro când cu bani mai putini îți iei un Ford focus combi tot din 2010 euro 5 cu motor de 1, 6l diesel și merge foarte bine, dar gusturile nu se discută, caută pe piața ce îți place și înainte să o cumperi sa o duci la un service auto pe care îl ști tu sau o cunoștință, pentru o constatare generală, sper sa găsești ceea ce îți dorești. Bafta?

| Sorin7777 a răspuns:

E mai bun polo ca e mai econom.
Depinde de tine ce iti doresti ambele au acelasi motoare ww doar sunt cu mai multi cp