| djdjdj a întrebat:

Salut! Cum pot sa vad consumul masinii in timp real, este vorba despre un ford mondeo mk3, cand dau acolo sa apara consumul apare, insa se modifica la o perioada destul de mare, in schimb am vazut pe Youtube la acelasi model ca i se schimba mereu, pot sa modific sa se schimbe mai repede sau nu merge

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Ăla pare să fie consumul mediu, trebuie să dai de manetă până apare consumul instant, care se actualizează la fiecare secundă.

| adryang78 a răspuns:

Acela este consumul estimat, în funcție de turație etc.
Consumul real se face la modul cel mai simplu și cel mai eficace:
1. Faci plinul, notezi km din bord
2. Pleci în concediu, sau faci un drum mai lung pe unde ai nevoie, mă rog, folosești mașina 100-200 de kilometri.
3. Faci din nou plinul și vezi câți litri au intrat și câți kilometri ai parcurs de la plinul precedent.
4. Calculezi consumul.

Acesta este consumul real, mixt.

| VoidEternal a răspuns (pentru adryang78):

Una e consumul real si alta e consumul "in timp real". Se refera la consumul instantaneu si pe el vrea sa-l afle.