| BogdanDGB a întrebat:

Cum se regleaza schimbatorul din spate(pinioane)? Vreau sa-mi spuneti doar cei care se pricep fara vreun site de pe internet.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se invata intai mecanica, in special mecanica schimbatoarelor de viteza cu pinioane.
Cand stii deja demonta- monta- si regla schimbatorul sub supravegherea unui specialist cu experienta, atnci poti incerca si singur reglajul, cu mare atentie!
Daca reglajul nu este facut corect, in cel mai bun caz iti poate sari lantul, dar in caz grav te poti accidenta cu urmari pe viata.

| Maxim_Ionut_Catalin_2000 a răspuns:

Deci, ca sa reglezi schibatorul trebuie să faci următorii pasi.
1-Coboara schimbatorul la ultima viteza(ultimul pinion) și verifică ca lanțul sa coboare până pe ultimul pinion fără ca acesta să atingă undeva.
2-Desfaci piulita care strânge cablul de la schimbător, tragi de acel cablu sa fie întins la maxim iar în acea pozitie strângi inapoi piulita pe care ai desfăcut o.
3-Verifici schimbând vitezele dacă lanțul urca și coboară pe toate pinioanele fără ca acesta să atinga cadrul la bicicleta sau fara ca macaraua sa iti atinga in spițe. (Dacă atunci când dai schimbatorul pe cea mai mică viteză iti cade lanțul sau atunci cand il urci pe cea mai mare macaraua iti atinge la spițe trebuie să te uiți la macar și vei vedea 2 șuruburi de reglaj, unul H și unul L dacă îmi aduc eu bine aminte. Dacă toate acestea se întâmplă strânge sau desfac acele șuruburi până când lanțul nu ti mai cade sau până când macaraua nu iti mai atinge în spițe.) Dacă lanțul iti cade cand cobori schimbatorul atunci tine cont ca surubul trebuie stră s cand piulita de la cablul schimbatorului trebuie să fie desfăcută iar tu strângi surubul respectiv cand dai la pedale. Nu mai stiu exact care șuruburi sunt dar iti dai seama ușor. Sper ca ti am fost de ajutor.

Răspuns utilizator avertizat
| Maxim_Ionut_Catalin_2000 a răspuns (pentru BogdanDGB):

Trebuie să fie pe cea mai mică.(Adică cea din apropierea cadrului.)

| Maxim_Ionut_Catalin_2000 a răspuns (pentru BogdanDGB):

Da, trebuie să fie pe cea mai mică foaie.