| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi se pare Mercedes Benz C200 Kompressor din anul 2003?(163 CP) Ce imi puteti spune despre el? Este fiabil? Ce probleme apar frecvent la ele? Este usor de intretinut? Consumul cum este? Va multumesc!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu zic sa intri pe www.clubmercedes.ro ca sa discuti cu niste proprietari de C200. Aici sunt slabe sansele sa gasesti pe cineva cu o asemenea masina, vei primi mai mult pareri.
Personal cunosc proprietari multumiti de Mercedes, nemultumit n-am vazut pana acum.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Am avut C220 diesel.
Am dat-o ca nu avea ASR si iarna fara doi saci de nisip in portbagaj nu te puteai misca din loc.
Un contact imperfect la ABS care oprea automat vitezometrul si pilotul automat m-a decis mai repede sa o dau.
A cumparat-o un mecanic auto.
In 5 ani am inlocuit doar consumabile, si sunt destul de ieftine.
Discuri frana, placute, bucse etc.
M-am dat si cu un C200 din 2005 al unui prieten.
Faina masina.
Cam mica pentru bagaje.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc pentru sugestii. Apropo, daca mai aveti ceva de mentionat, doresc sa va spun ca masina in cauza are cutie automata cu 5 trepte.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Automata era si a mea.
Trebuie inlocuit uleiul si filtrul la cutie la 60.000, daca nu incepe sa zgaltaie.
Nu toti mecanicii stiu sa schimbe toti cei 6 l de ulei.Ei schimba doar 3 l ca atat ii duce capul.
Eu am folosit Castrol dextron III rosu.
3 litri sunt in cutie si 3 in convertizorul de cuplu.