| Începătorul988 a întrebat:

Daca am senzori lumina si ploaie, si am nevoie de parbriz nou trebuie cumparat cu tot cu acei senzori? Sau sunt montati pe oglinda? Masina in cauza Audi A3 8P, 2008(varianta E4)

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie un parbriz special daca ai senzori de ploaie. La pretul parbrizului mai pune vreo 500lei pentru chedere si ornamente

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

1300ron parbrizul cu montajul. Include si chederele, cred.

| OldSoul a răspuns:

Senzorul de lumina este montat pe oglinda, insa senzorul de ploaie este montat pe talpa oglinzii.
Dar, chiar si asa, ai nevoie de parbriz special pentru senzori de ploaie, deoarece acel parpriz are un orificiu in acel loc unde vine plasata talpa oglinzii astfel prin acel orificiu trece lumina si prin urmare masina poate detecta daca parbrizul este umed sau nu.

"Orificiu" impropriu spus, mai mult este o zona transparenta in mijlocul bulinei, prin care va trece lumina.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Si cam cat ar costa unul? Din cate am intelea 500ron fara senzori, si 1300 cu senzori. Asa mare sa fie diferenta?

| OldSoul a răspuns (pentru Începătorul988):

Eu as zice ca este undeva la 700-900 de lei maxim parbrizul cu tot cu montaj. Bine, acum nu stiu exact care e pretul pentru modelul tau, insa pe aici ar trebui sa fie. Sa fie 1300 de lei mi se pare nejustificat ca doar nu are dezaburire electrica.
Recomand sa suni la nordglass, din ce am vazut eu au preturi mult mai bune fata de concurenta, eu acolo am schimbat doua si am fost foarte multumit de prestarea oferita.

| Începătorul988 explică (pentru OldSoul):

Monteaza si in turnul severin?