| Începătorul988 a întrebat:

Colant sau vopsea? Masina in cauza audi a3 8p 2008. Nuante de alb?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am raspuns pe tema asta de multe ori, in ultima vreme:
O colantare nu prea tine mai mult de 3-5 ani, si e aproape imposibil de retusat, daca avariezi masina.
Iar indepartarea colantului si a urmelor de vopsea de pe o masina, pentru a putea aplica altul sau pentru a vopsi masina, dureaza chiar si cateva zile, costul unei asemenea manopere fiind minim 500 de lei.
Vopsea in nuanta de alb gasesti pe toate drumurile, de la alb mat, pana la metalizat perlat.
Dupa mintea mea, ceva mai deosebit pentru A3, ar fi un alb cu fulgi mov sau turcoaz prin el, si lac mat deasupra. Iese alb "cameleon", cum se spunea, dar se vede culoarea doar in colturi.
https://image.dhgate.com/......r-wrap.jpg

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Care ar fi costul unei asemenea vopsele?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Daca gasesti o sursa fara factura, poti scapa cu 1000-1600 de lei pentru vopsea, iar manopera minim 1000 de lei, tot fara factura.
Un pret in service autorizat, cu tot cu factura si garantie, ar fi vreo 1500€, aproximativ.

| Începătorul988 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

1500€ costa la reprezentata.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Începătorul988):

Eu vorbesc de vopseaua custom, cam atat te ajunge cu factura, minim.