| MariusDogaru a întrebat:

Salut, daca imi pun placuta de inmatriculare de pe fata pe parbriz, este ilegal? trebuie neaparat pe bara din fata?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia alege tu un articol de lege:

Articolul 112

(1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:

u) vehiculul nu are montata una dintre placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare;

Articolul 102

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

2. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul fara a avea montata una dintre placutele cu numarul de înmatriculare sau de înregistrare ori daca placutele cu numarul de înmatriculare ori de înregistrare nu sunt fixate în locurile special destinate;

Depinde de politist cum te incadreaza.

Amuzant cum unii soferi, care aparent au dat examen si stiu codul rutier pun asfel de intrebari.

PS: Nu te face mai cool placuta pusa in geam sa stii

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru MariusDogaru):

Nu e legal pentru ca in lege scrie clar si la obiect ca trebuie montant "în locurile special destinate", iar parbrizul nu e asa ceva

| MariusF23 a răspuns (pentru MariusDogaru):

Vai de mine, e de r32. Afla de la mine ca exista banda dublu adeziva, pui frumos pe bara si nici lacul nu ti-l ia.

Răspuns utilizator avertizat
| MariusF23 a răspuns (pentru MariusDogaru):

Puteai sa zici frumos si simplu ca nu vrei sa iti gauresti bara si gata, nu trebuia sa te lauzi ca un cocalar ca e de r32 si ai dat 1100 lei pe ea. Si vezi ca eu nu te-am jignit, jegosule.

| suntserios a răspuns (pentru MariusDogaru):

Si amenda tot pe acolo ajunge asa ca... si spanacii ei de treaba oricum gaurile nu se vad ca vor fi mereu acoperite de numar

7 răspunsuri:
| Codreanu_Anduta_1991 a răspuns:

Din cate stiu eu, nu e ilegal, dar nu este chiar corect. happy