| DexOnline a întrebat:

Salut! Ce e abțibildul rotund de pe parbriz galben, verde cu cifra 3, 4 etc? Dar cel micut colorat de pe placuta de inmatriculare?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Stickerele alea cu cifra 3, 4 sunt specifice masinilor aduse din Germania.
Acolo exista zone de acces unde nu puteai intra daca aveai o masina euro 3 de exemlu, iar bulinele respective ajutau la identificarea masinilor care nu au ce cauta in respectivele zone.
Acum, respectiva cifra, nu inseamna ca masina este euro 3, sau euro 4, si asa mai departe.
Cifra maxima pe care am vazut-o eu este 4. Eu de exemplu am masina euro 6 iar cifra din bord este euro 4.
De asemenea daca ai cifra 4, nu inseamna ca masina este obligatoriu minim euro 4... Poate fi si euro 3 dar sa aiba montate unele dispozitive pentru reducerea noxelor.
Cat despre stickerul de pe placuta de inmatriculare, de obicei este de la ultima verificare tehnica.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acele aptibilde se refera la normele de poluare ale masinii, cauta pe google si vezi ca sunt de diferite culori in functie de anul de fabricatie a masinii si de normele de poulare.

| jj7700 a răspuns:

Cel de pe placuta de inmatriculare cel mai probabil indica valabilitatea ITP-ului. Cel din parbriz cred ca este un abtibild care indica norma de poluare a masinii: https://www.automarket.ro/......76629.html

| Lucian_Olteanu_2003 a răspuns:

Cel de pe parbriz verde cu numărul 4 reprezintă ca este adusa din Germania nici de cum euro 4

| goguPatent a răspuns (pentru Lucian_Olteanu_2003):

happy E fix norma de poluare. Norma de poluare din Germania ce e drept. Dar stickerul asta inseamna, norma de poluare, nu ca masina e adusa din Germania.