| AnonimXnX a întrebat:

Salut, daca las masina pornita un pic se incarca bateria sau? Am un opel astra g

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu trebuie turata deloc, alternatorul scoate exact atatia volti cati scoate si la maxim turata.
Nu te mai lua dupa "mecanicii " de pe aici,habar nu au ce vorbesc.

Ai un aparat de masura? Porneste masina,apoi verifica cati volti scoate,apoi pune pe cineva sa tureze si o sa fii mirat ca o sa scoata exact la fel si turata.
Deci alternatorul ala nu incarca mai mult sau mai putin,incarca tot timpul exact la fel.

Chestia tine de cat de descarcata este bateria,sa o incarci normal,trebuie sa treaca un anume timp.
Putin ce inseamna? Daca tii motorul pornit un pic,atunci si bateria se va incarca tot un pic.
Sa te duci sa mergi cu masina irosesti benzina aiurea, pentru ca la relantii cum zic oamenii tot atat va incarca.

Unia vorbesc doara asa se afle in treaba, daca stii ce este un alternator si cum functioneaza, n-o sa mai vii sa spui ca trebuie sa circuli, altfel nu se incarca.
Ma uit si citesc cat abereaza unia, care mai de care cu ideile lui laughing turbina cu ideea lui disel mai greu, cele pe benzina mai rapid laughing ma nene turbina, iar dai cu muci peste tot.

Altu sune nu se incarca deloc laughing te doare mintea.
Deci porneste masina o lasi cu motorul pornit si se incarca.

Ce trebuie sa faci este sa verifici cu un aparat de masura, dupa ce pornesti motorul la bornele baterii trebuie sa masori 14 V, sau 14.2 niciodata sub 14 volti.

Daca masori la bornele bateriei cu motorul pornit 13 volti, ori mai putin, atunci alternatorul nu este bun, deja nu mai functioneaza bine.
Pt cei care spun ca la relanti nu se incarca sa vina sa si explice de ce?
Turbina mare mecanic sofer de cursa scurta sa explice si el care e treaba cu turatia, vreau explicatii, nu doara sa bata gardu.

Pai de turai la 3-4 mii de ture lua foc masina de era ca alternatoru sa bage fctie de turatie.
Una este sa stii ceva mecanica,alta e sa stii electricitate,motoare electrice,alternatorul este un generator electric,nu-i turbina,nu-i piston, ori altceva.

Daca vrei sa te lamuresc, pentru ca si eu afirm ceva, anume ca se incarca la orice turatie, chiar si la relantii poti sa dovedesc, sa explic ce face alternatorul, cum face, ce se intampla.

Vad ca turbina deja a masurat la o masina pe benzina, bineintele el nici nu stie ces aia 14.5 volt, ori de unde vin aia laughing daca stia nu mai facea diferenta intre diesel si benzina.

ok a masurat, acum spune-i lui turbina sa mearga si sa masoare la fel si la o masina diesel, apoi sa vina sa ne spiuna si noua cat incarca la relanti laughing dar n-o sa mai vina ca se face de ras pe aici.

| AnonimXnX explică (pentru relian):

Nu are nimic bateria, doar ca nu am permisu inca si nu vreau sa se descarce bateria de asta am intrebat daca se incarca la relati ca deocamdata nu merg cu ea pana nu iau permisul. Mersi de explicatie

| relian a răspuns (pentru AnonimXnX):

Ok,am spus mai multe pentru ca niciodata nu stii ce mai intreaba respectivu, nu stiam in ce situatie esti.
Deci se incarca la relanti exact ca si la turatii de care vrei. Daca esti curios cum functioneaza un alternator pot explica simplu sa priceapa tot poporu happy

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, se incarca. Depinde ce baterie si ce motor ai. La un diesel se incarca ceva mai greu, este de preferat sa pleci la drum. La benzina este bateria mai mica si turatia un pic mai mare la rece, se incarca si pe loc.
Chiar azi am masurat la Astra G 1.6, cu bateria destul de slabita, imediat dupa pornire incarca 14.5V, adica maximul, lasata in relanti.

| AnonimXnX explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E pe benzina motor de 1.6, nu am permisu nu pot pleca cu ea de asta am intrebat daca se incarca asa

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AnonimXnX):

Da, se încarcă suficient pe loc. Las-o 15 minute pornită.

| relian a răspuns:

Deci, ce voiam sa spun, este ca tu acasa singur, daca ai un aparat de masura, poti vedea ce anume nu este in ordine, bateria, ori alternatorul.
Masori la bornele bateriei cu motorul pornit si trebuie sa ai 14 V sau 14 si ceva, maxim pana in 14.5 ok? Pui aparatul de masura pe volti curent continuu.

Daca masori sub 14 volti, atunci trebuie sa schimbi alternatorul, bateria de aia face figuri pentru ca alternatorul nu o incarca bine.

Daca masori la borne 14 volti atunci stii sigur ca de vina este bateria,este pe duca, deci vei sti ce sa cumperi, alternator, ori baterie.
In rest alternatorul incarca la orice turatie, si la relanti, exact tot atat cat incarca si la 3-4 mii de ture ale motorului.

Daca vrei pot sa iti arat ce spune cartea.Dar sa retii ceva bun,trebuie sa ai explicatie,nu doara ca spune cartea, ori a spus nu stiu cine.

Ori daca te multumesti doara cu raspunsul merge, ori nu merge, atunci e ok si asa, deci se incarca la orice turatie, garantat.

| Sofer a răspuns:

Nu se încarca cine stie ce. Mai bine mergi cu ea câțiva km 30 minute.

| 19flo79 a răspuns:

Nu se incarca deloc la relanti. Mergi cu ea putin turata 15 min

Răspuns utilizator avertizat
| anonimus010101110 a răspuns:

Trebuie sa o si turezi putin, nu doar sa o lasi aprinsa

| AnonimXnX explică (pentru anonimus010101110):

La asta ma gandeam si eu, cat timp trebuie turata?