| IonutByJeT a întrebat:

Salut, am cumparat recent o masina, am primit de la vanzator cartea masini, talonul si adeverinta de la anaf precum ca are taxa platita si nerecuperata, adeverinta era scoasa de 2 saptamani, el in astea 2 saptamani poate sa-si retraga taxa sau dupa ce mi-a vandut mi-e masina?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru restituirea taxei este nevoie de o actiune la instanta ori, daca ar face-o, un proces dureaza cel putin cateva luni, daca nu 1 an, pana la pronuntarea hotararii. Asadar, pana ce iti vei inmatricula masina, nu ai motive sa te temi.

Cauta OUG nr.9/2013 ---citeste Art 4.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate si n-are cum sa i se restituie taxa in 2 saptamani.