| Începătorul988 a întrebat:

Ce imi sugerati dintre Volkswagen Golf Mk5 GT Diesel(2. 0TDI, PD, 170cai), si Audi A3 2.0tdi, tot PD, 170cai,varianta sportback, 4usi(Cea cu stopurile asemanatoarele de la A6C6 Avant)

8 răspunsuri:
| Ensiferum a răspuns:

A3 clar, are pe fata 3 brate pe o parte, e mult mai rezistenta si stabila fata de g5 tabla e mult mai rigida si galvanizata si aerodinamica mai buna. Si designul este mai frumos decat la g5.

| Începătorul988 explică (pentru Ensiferum):

Dar piesele sunt aceleasi? Ma refer la pret, avand in vedere ca a3 este construit pe platforma de la mk5. Motoarele sunt identice.

| Nimeni10 a răspuns:

De ce nu te uiti dupa un A4? nu stiu ce vezi asa frumos la a3.

| Începătorul988 explică (pentru Nimeni10):

Caut ceva hatchback, fiind incepator. Iar, A4 este mult prea mare, si nu ii vad rostul.

| FakeJoker a răspuns:

Volkswagen mereu a fost si va fi un Audi mai ieftin, pentru popor, si aici se vede diferenta, daca tu iti vei permite sa intretii acel audi, pentru ca desigur piesele vor fi un pic mai scumpe decat la golf 5, nu mult sa te sperie ia'ti audi'ul, eu sincer prefer un audi chiar daca intretinerea ma ajunge mai multe, stiu ca am masina pe care ma pot baza, o masina care ma duce unde vreau, si una care nu ma arunca intr'un parapet la viteze mari daca nu-i pun neaparat suspensii sport.

| Începătorul988 explică (pentru FakeJoker):

Salut. Cam care ar fi diferenta de preturi la intretinere?

| FakeJoker a răspuns (pentru Începătorul988):

Poate fi intre 50 de lei si 6000 de lei, in functie de ce dotari iti doresti pe masina, in caz ca o iei quattro, pentru ca acolo numai ai 2 planetare ai 4, ai un cardan, cutie de transfer, adica componente in plus, care aduc uzura in plus, adica investitii in plus. Numai tu poti sa-ti dai seama singur cata diferenta va fi intre cele doua modele, si ti-am zis, dotarile fac mult diferenta, un scaun de piele de la g5 eu pot sa ti'l gasesc si la doua milioane cu urme normale de uzura, in schimb un scaun recaro de la audi, numai butonul/comutator principal de reglaj scaun te va costa 800 de lei, lejer. Daca tu personal ai un venit mai mare de 1000 de lei pe luna, si te mai ajuta si cineva cu masina, eu zic sa mergi dupa audi. Bucura'te de ea cat poti, toate cad oricum, sunt fiare.Cand a cazut nu baga bani, sfatul meu, decat daca e vorba de ambreiaj/cutie de viteze. Din nou, daca iei quattro, cardanul e undeva la 1200-2000 de euro nou.

| Începătorul988 explică (pentru FakeJoker):

Nu vreau quattro. Dotarile unele de baza, esp, servo, navi, trapa.