| Johnny_Ionut_1992 a întrebat:

Salut, de ceva timp dupa ce trec de 80km/h si fac curba la dreapta simt o trepidatie in volan dar doar la dreapta cand iau curba la stanga nimic! si cand trec peste denivelari se aude in fata o bataie un troncanit ce poate fii? ce trebuie sa schimb?

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Verifică planetara (dacă ai tracțiune pe față, că ai uitat să spui ce tărăboanță ai). De fapt, cam tot ce ține de bascula pe dreapta (bucși, pivoți, bielete, capete de bară...)

| Johnny_Ionut_1992 explică (pentru mihai69):

Bmw 320i scuze am uitat sa specific

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De obicei, zgomotele si vibratiile care apar in timpul virajelor sunt de la planetare sau de la rulmentii de la roata.
Ca sa vezi daca e o planetara, mergi putin cu spatele si vireaza maxim in ambele directii, de obicei atunci se aud planetarele defecte.
Daca zgomotul apare cand virezi la dreapta, ar putea fi rulmentul de pe stanga uzat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

A curs planetara dreapta pana a ramas fara vaselina.

| Johnny_Ionut_1992 explică:

Am uitat sa specific ca masina este un bmw 320i

| Johnny_Ionut_1992 explică:

A fost de la o geanta stramba, vibratia in volan dupa ce am dus-o la vulcanizare si au indreptato si-a revenit