| RoCosmin a întrebat:

Salut, de ceva timp ma gandesc ce anume sa aleg dintre masina sau scooter/motocicleta. Eu am reusit sa trec examenul pentru cat.B dar nici eu si nici parintii mei nu avem indeajunsi bani pentru o masina, asa ca tind sa imi cumpar un scooter doar ca trebuie sa fac cat. A2 deoarece am inca 18 ani, si aici voiam sa ajung : Daca am deja B-ul, cand fac a2, am vreo reducere? Mai trebuie, pe langa plata pentru scoala, sa mai dau bani si pe fisa medicala si restul? Trebuie sa sustin examenul teoretic (sala) inca o data? Si inca o întrebare, merita sa cumpar acum o motocicleta sau sa astep inca o perioada de timp pentru o masina?

Sper ca am ales categoria potrivita si multumesc anticipat pentru răspunsuri. big grin

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Merita sa-ti iei servici si cand ai strans bani destui sa-ti cumperi o masina. In principiu, trebuie sa ai un venit bun si regulat ca sa poti sa detii o masina, pe langa plata ei mai ai nevoie tot timpul de bani pentru: benzina, ulei, asigurare, de service-ul anual, reparatii mai mici sau mai mari, roti noi, samd.
Deci, fa lucrurile cu cap, cum nici tu nici ai tai nu prea aveti venituri, nu ai motiv sa cumperi vreo masina sau motocicelta, pentru ca acolo este nevoie permanenta de bani!
Ia-ti servici si strange bani ca sa poti sa-ti afci mofturile astea. toti am trecut prin asa ceva, unii din noi si-au louat si 2 servicii, ca mai aveau si casa de achitat, sau rate la mobila, bani d emancare si altele.
Deci, ce-i graba asta cu motocicleta sau masina? Ai tot timpul din lume sa ti le cumperi, dar in timp, cand muncesti si strangi!

| RoCosmin explică (pentru Violleta2022):

Chiar m-ati facut sa ma gandesc mai bine la dorinta mea si va multumesc, unele lucruri nu le-am luat in calcul si acum vad ca aveti dreptate, nu as vrea sa conduc doar de cateva ori sau sa am masina stricata fara a o putea repara, iar pentru motocicleta trebuie mai multi bani investiti in acte si pentru a o putea conduce legal, decat pentru motocicleta insasi. Multumesc foarte mult pentru sfat si explicatii!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru A2, faci scoala de la inceput fara nicio reducere sau facilitate, este irelevant ca ai cat B.

catg B insa echivaleaza AM si poti conduce mopede pana in 50cc

| Horologer a răspuns:

Eu te-as zice sa iti achizitionezi o masina.Ai alt comfort, plus ca o sa ajungi la o varsta si nu iti mai arde de motociclete si scutere.Motocicleta e pentru cei foarte pasionati, parerea mea.

| RoCosmin explică (pentru Horologer):

Intr-adevar. Mulțumesc pentru sfat!

| daywalker23 a răspuns:

Daca nu detii A1 scoala pentru A2 te va costa aproximativ 900 de lei, eu zic ca nu se merita....mai asteapta putin si poate vei reusi sa iti iei o masina...

| RoCosmin explică (pentru daywalker23):

Stiu, la asta m-am tot gandit pana acum, sunt ceva bani de dat doar pentru a putea conduce legal, iar apoi trebuie achizitionat si motorul. Multumesc pentru sfat.