| Robert_Robi_1995 a întrebat:

Salut de curand mi-am achizitionat o Skoda Fabia motor 1.4 16v la inceput a fost totul ok,dupa un timp a inceput sa apara probleme,mi s-a aprins in bord EPC si nu mai aveam pedala,pur si simplu acceleram si degeaba nu se accelera sau daca se accelera se accelera foarte putin si dupa se oprea cum nu ar avea putere, am fost la service am bagat.o pe tester mi-a gasit SENZOR PEDALA FRANA am inlocuit alt senzor noua si dupa s-a comportat normal, la circa 20 de km de service a reaparat din nou aceeasi problema, am revenit la service am bagat.o din nou pe tester am gasit alta eroare EGR am verificat mufa de la EGR daca are curent pe ea cu aparatul de masura e ok ..EGR la demontat mecanici sa nu fie infundat sa nu fie blocat nu avea probleme,am curatat clapeta de acceleratie,degeaba nu i-a dat de capat nimeni, pur si simplu la pornire cand o pornesc se aprinde martorul EPC in bord si nu am pedala o opresc scot borna de la baterie si o pun inapoi dupa care se stinge EPC se aprinde cand si cand nu mereu... ce credeti ca ar putea fi?

Debimetru de aer- functionaza

EGR -functioneaza

Senzor de frana nou

Cineva mi-a zis sa verific senzor de temperatura, este ok si ala nu stiu ce sa mai fac...

Totusi mi se pare dubios cand conectez borna la baterie face scurt e normal?

5 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, acel EPC vine de la electric power control, cel mai bine ar fi sa mergi la un mecanic

| Robert_Robi_1995 explică (pentru DaniTDCI):

Am fost la multi mecanici niciunul nu mi-a dat niciun rezultat, pe tester imi da eroare EGR si EGR este functional, daca scot mufa de la EGR masina merge in normal cu sau fara e aceeasi treaba si tot apare EPC

| Robert_Robi_1995 explică (pentru Robert_Robi_1995):

Imi apare la pornire cand si cand nu mereu si cand apare opresc masina scot borna o pun inapoi si merge dupa... dupa iar apare. m-am saturat sa fac aceeasi treaba mereu. am incercat sa merg fara EGR am incercat multe variante toate fara niciun fel de raspuns. ma dispera

| Robert_Robi_1995 explică (pentru Robert_Robi_1995):

Am curatat EGR+Clapeta Acceleratie am verificat debimetru, senzor temperatura ceea ce mi-au recomandat alte persoane, si la fel, pe tester cred ca am bagat.o de cel putin 10 ori aceeasi eroare EGR si nu se poate sterge ...nu stiu sa fie vreoun scurt undeva nu stiu ce mai cred, sau vreoun releu care nu lucreaza sau sigurante...

Răspuns utilizator avertizat