| anonim_4396 a întrebat:

deci am un scuter (rapido tgb) si nu inteleg ce are am in vedere ca nu are putere si consuma foarte multa benzina cam 2 litri la 10 KM care poate fi problema?

Răspuns Câştigător
| condreavaly a răspuns:

Salut. in primul rand vechimea motorului.
dupa poate fi infundarea conductei retur. Orice pompă de combustibil "trage" din rezervor o cantitate de carburant mai mare decat cea necesară funcţionării motorului, iar excedentul se întoarce în rezervor, prin conducta de retur. Obturarea sa va face ca surplusul de combustibil sa intre fortat în camera de ardere, provocand pe langa cresterea exagerata a consumului şi ancrasarea bujiilor şi depunerea de zgura pe supape şi peretii camerelor de ardere. Problema nu se poate remedia decat la service, unde se va identifica locul în care conducta este blocata şi aceasta va fi desfundata sau schimbata dupa caz.
Ce benzină folosim de 95 sau de 98? Depinde... benzina de 95 are o putere calorică mai mică. Pe româneşte, benzina de 95 împinge pistonul mai puţin decât aceeaşi cantitate de benzină de 98. Deci un randament superior al benzinei mai scumpe... Sigur că alimentând cu 98 vom avea un consum mai mic decât cu 95, însă luând în considerare diferenţa de preţ, situaţia se poate inversa. Şi aici există posibilitatea de a adăuga un aditiv (Octane Booster), care va creşte cifra octanică (în anumite cazuri, pe recipient este specificat şi cu câte puncte) la un preţ mic (10-20lei/plinul de rezervor), fiind o variantă decentă.
Filtrul de aer trebuie să fie curat. Un filtru îmbâcsit duce la schimbarea raportului benzină/aer care intră în cilindru prin faptul că nu permite aerului să treacă prin hârtia filtrantă. Urmarea: un amestec bogat, deci consum mare de combustibil şi o pierdere de putere. Recomand verificarea filtrului de aer la fiecare 10-15. 000km, în funcţie de tipul de drum pe care folosiţi maşina/motocicleta (zone cu praf sau mai curate). Dacă observaţi depuneri mari de praf pe filtru, acesta trebuie schimbat imediat. Dacă filtrul este relativ curat, o simplă curăţare cu aer comprimat poate prelungi viaţa cu încă 5-10.000 km.
sper ca ti-am fost de folos.
SUCCES

1 răspuns:
| mary2020 a răspuns:

Pai`eu`cred`ca`ai`motorul`prea`slab(prea`mic)si`de`asta`consuma`asa`mult
bafta