| anonim_4396 a întrebat:

Salut, deci conduc un golf 4 si cand franez zici ca se zgaraie in spate (interior) ce poate fi, discuri sau altceva?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sabotii sau placutele de pe spate sunt tocite. Freacă fier pe fier. Schimba-le cat poti de repede.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E greu sa faci o constatare corecta dintr-atat. S-ar putea sa ai placutele de frana terminate, sau ar putea fi o alta problema, cum ar fi etrier montat gresit, joc in fuzeta sau in bucsele de la punte.
Am intalnit masini care aveau jocuri atat de mari, incat atingeau cu roata in bara ori in prag, cand se vira strans sau se frana.
Cauta un mecanic onest si roaga-l sa-ti spuna ce ti-ar trebui pentru o revizie. Iti ia pana in 100 de lei, si iti spune ce trebuie schimbat neaparat. Poti sa-i spui ca nu vrei sa cheltui cu ea, nu e nici o rusine.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu, e la franari usoare, tata are masina de 12 ani

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Irelevant de cati ani o are.
Trebuie dusa la mecanic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si cand schimb viteza se bruscheaza, ce o fi? De la ambreiaj sau cutia de viteze

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca de la stilul de conducere. Asta in lipsa vreunei defectiuni.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Conduc un pic sportiv dar se bruscheaza inainte sa dau drumu la ambreiaj