| Sylwyu a întrebat:

Detin un Chrysler neon 2.0l 16v 133cp, benzina, 1250 kg, 210000 km, si de la o vreme motoru nu prea mai trage, porneste fara probleme, nu oscileaza turatia, nu arunca gram de fum, dar nu trage motoru, trage ca un motor de 1.4 de logan si nu imi place deloc, ce pot sa ii fac? Multumesc!

10 răspunsuri:
| shoBy1 a răspuns:

Bagai benzina 100 si dai la relantii niste pedale mai serioase pana pe la 5-6000 de ture, vreo cateva minute, apoi incearca iarasi.

| Petripetri a răspuns:

1 vezi filtru de aer sau filtru de benzina sa nu fie infundate alea sunt de schimbat
2 daca pompa de benzina este uzata rezulta ca nu mai alimenteaza motorul cu debitul necesar deci puterea lui scade
3 ceramica din catalizator s-a spart si a obturat evacuarea iar gazele nu mai au cum sa iasa liber!

| Sylwyu explică (pentru Petripetri):

Filtru aer nou, bujii noi, filtru de benzina nu are. masina a fost bagat pe tester si toti parametrii sunt normali, asa cum scrie in cartea aceea de la tester. nu am roti blocate sau altceva. ar trebui sa verific totusi catalizatorul. Pompa de benzina a masurat-o de doua ori si facea presiune 4, 5 bar

| Petripetri a răspuns (pentru Sylwyu):

Eu am patit-o cu catalizatorul la un papuc de 1.6 l-au taiat au scos bucata de ceramica si l-au sudat la loc ce-i drept acu nu mai iese la noxe dar trage brici
du-te sa iti bage sonda de noxe pe teava si iti spun ei daca e ok sau nu ca sonda din teava citeste si presiunea de evacuare a gazelor bafta!

| HeckerMyNames a răspuns:

Salut dupa parerea mea cred ca este problema dintr-un cilindru adica (PISTON) mergi la un service auto si vezi daca intr-adevar asta este problema...

| ExiT90 a răspuns:

Eu zic sa verifici discul de ambreiaj. Sunt sanse sa-ti patineze. Numai bine!

| Petripetri a răspuns (pentru ExiT90):

Daca patina se tura ca naiba el nu creste in putere

| Sylwyu explică:

Filtru aer nou, bujii noi, filtru de benzina nu are. masina a fost bagat pe tester si toti parametrii sunt normali, asa cum scrie in cartea aceea de la tester. nu am roti blocate sau altceva. ar trebui sa verific totusi catalizatorul.

| Sylwyu explică:

Pompa de benzina a masurat-o de doua ori si facea presiune 4, 5 bar

| mihaytza09 a răspuns:

Bag-o pe tester