| George12356456 a întrebat:

Salut!
Nu pot tine turația constanta. Acest lucru se întâmplă între 1000-1500 rpm. Daca țin pedala de accelerație fixa, turația oscilează între 1000-1500. Mai sus nu are probleme și trage bine, dar e enervant lucrul asta in coloana, la plecarea de pe loc.
A mai pățit cineva asa? Daca da, din ce cauza?
Motor 1.8 tdci (focus 2).
Mulțumesc!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu ti se da bine schimbatorul manual, esti certat cu ambriajul. Solutia ar fi in masina cu schimbator DNRP automata (literele inseamna drive neutral reverse parking) care apar pe schimbator si scapi de griji.

| George12356456 explică (pentru mgtow):

Nu vad rostul la răspunsul tău. Am mers cu multe mașini și cu niciuna nu am pățit așa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca ai un injector mort, care fura presiunea.

| George12356456 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Îmi pot da seama pe tester de lucrul asta? Precizez că erori nu are.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru George12356456):

Poate dupa presiunea in rampa. Presupun ca ai oscilatii mari, care sa confirme problema la injectie.

| George12356456 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu sunt oscilatii foarte mari. Pana in 1500rpm e toata treaba, daca tin constant la 1200 sa zicem, simt cum vibreaza motorul mai tare decat trebuie. In plus, nu prea pot tine constant, decat foarte greu.

| Frank51 a răspuns:

Senzor turație motor
Sau injectoare pe moarte.

| George12356456 explică (pentru Frank51):

Salut! La senzor m-am gandit si eu. Oare e posibil sa citeasca gresit din cauza volantei? Volanta e cam pe duca (bate destul de tare). O sa il dau jos sa il curat, dar sunt curios daca poate fi si volanta problema. Mersi de ajutor!

| Frank51 a răspuns (pentru George12356456):

Este posibil, dacă nu mă înșel acel senzor citește chiar volanta, și dacă alunecă se dă peste cap. Cel mai probabil scapi de problemă după ce schimbi volanta.

| George12356456 explică (pentru Frank51):

Cum adica daca aluneca?
Ar fi super sa fie de acolo, ca oricum urmează prin februarie sa schimb tot kit-ul de ambreiaj. Imi e putin teama sa nu fie din injectoare, sper sa nu.

| Frank51 a răspuns (pentru George12356456):

Volantul este intermediara dintre arborele cotit și ambreiaj, prin alunecare mă refer că viteza de rotație a volantului diferă de viteza de rotație a arborelui sau a ambreiajului, și atunci senzorul face figuri. În orice caz, asta presupunem happy