| Nebunuldemine a întrebat:

Salut,detin un opel astra g break 2.0 dti(101cp),in ultimul timp mi se pare ca nu mai trage bine,a devenit puturoasa,adica trage bine treapta 1, 2,dar la a3a ma rog de ea de la 3000 de ture sa creasca..am curatat supapa egr si sistemul de admisie(am folosit acel spray, tineam masina la 2000 de ture si pulverizam pe la filtru de aer) ciudat este ca in multe videoclipuri la curatarea sistemului de admisie masina trebuia sa scoata fum, la mine nu a fost asa...Stie cineva ce trebuie sa fac sa isi revina masina? nu are niciun martor aprins in bord.

2 răspunsuri:
| thenight a răspuns:

Problema poate sa fie orice de la un simplu furtun de vacum pentru comanda care regleaza turbina, la actuatorul pentru turbina care functioneaza defectuos, debitmetrul de aer, as zice sa ii faci o testare inainte de a schimba piese.

| Cheama_Cristii_1993 a răspuns:

Asta cu puturosenia am patit si eu la un passat 1.9 tdi. Solutia optima a fost sa ii scot catalizatorul deoarece era infundat.