| dean a întrebat:

Salut, din rusine pentru mine am permisul suspendat 3 luni (nu ma criticati, ca m-am criticat destul, uitasem unele intrebari, am rasfoit cartea 13 din 15 am fost sa dau si testarea) cu dovada frumos buletinul, 12 din 15(ce am inteles de la alte persoane, daca pici testul to se prelungeste cu 30 zile) dupa 3 zile am fost din nou 15 din 15. Domnul politist mi-a spus ca trebuie sa ma duc pe raza judetului unde mi-a fost suspendat (Dambovita) cu copie dovada, buletin, proces verbal si chitanta amenda. A spus ceva despre reducere(era c'am nervos nu l'am mai intrebat inca o data) ceea ce nu am inteles, pentru ce sa ma duc acolo? Imi scade din suspendare? (eu nu pot sa raspund intrebarilor voastre legate de ceea ce am nevoie, nu stiu ce are contul - nu merge sa dau raspunsuri - doar sa pun intrebari - deci daca aveti idee si ati trecut prin asa ceva - rog sa ma ajutati si pe mine. Va multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.221 din Regulamentul de aplicare a OUG 195/2002 (Codul rutier)aprobat prin HG 1391/2006, se poate face o reducere de 30 zile, daca indeplinesti conditiile cerute la acest articol. Trebuie sa depui o cerere la comandantul politiei rutiere unde ti-a fost suspendat permisul. Succes si numai bine!

| Robert a răspuns:

Trebuie sa mergi pe raza judetului unde s-a intamplat.Nu are ce sa-ti reduca.

| Gabi1 a răspuns:

Teoretic poate sa-ti se scada din suspendare, dar poate sa ramana la fel de mare suspendarea. Daca ai trecut testul cu punctaj maxim in mod normal ar trebui. Nu stiu ce sa zic, eu personal m-as duce si as vedea ca mi se zice acolo si dupa as vedea ce fac. As face ce a zis domnul politist si dupa as face doua lucruri:
1. Daca am obtinut ce am vrut e foarte bine si as uita ce s-a intamplat.
2. Daca nu obtin ce vreau ori continui si ma gandesc ce sa fac, ori nu mai continui si astept.

De curiozitate: Pentru ce ai carnetul suspendat?

| chocolate_2734 a răspuns:

Iti scade jumate din amendawinking