| anomally15 a întrebat:

Salut TPU, am o problema, am lucrat intr-un magazin de tip retail iar sefii nu stiau cum sa ma dea afara, cand veneau produsele in magazin ele apareau la o reducere de 50% iar in decurs de 2 saptamani ajungeau pana la 95% reducere. Ideea e ca imi tot cereau sa imi dau demisia iar eu nu doream, iar dansii au facut o sesizare la politie pentru mine si o colega pentru furt paremise, a venit politia le-am spus ce s-a intamplat, acuzatia lor fiind ca noi am pus produse deoparte in vestiar pentru a le lua peste 2-3 zile la o reducere mai mare gen 70-75% doamna le-a spus politistilor ca nu i se pare normal ca noi ascundem produse (nu le-am ascuns, toti colegii stiau asta, asta faceau tot si de mai multe ori si cu produse mult, mult mai scumpe si de 1200-1300 de lei) si ca ei pierd din bani, in loc sa le cumpere alti clienti la 50% reducere le luam noi la 70-75% desi produsele cand erau la 50% aveau aproape pretul unui produs nou, iar azi venit politia le-am spus si noi si dansii nici nu stiau ce sa scrie pe procesul verbal spunand ca ce am facut noi ei nu stiu la ce act penal se incadreaza. Sincer nici noi nu stim, dupa 5 min ce am plecat de la munca ne-a trimis pe mesaj o fisa de suspendare pe motiv de DELAPIDARE. Se incadreaza fapta noastra la acuzatia asta? Specific faptul ca produsele sunt cumparate si detin inca bonul de la ele. Ce pot pati? Am inteles de la un prieten fost politist ca au facut asta doar pentru a ne concedia si nu se va intampla mai nimic deoarece nu se incadreaza cam la nici o fapta.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema este simpla:
Maine mergi la seful/sefa magazinului si intreaba-l/o ce-i cu acel mesaj, cine l-a trimis tie?
Daca sustine ca e de a ei, cere hotararea IN SCRIS, OFICIAL (semnat, parafat, inregistrat)!
Daca fac greseala si iti dau in scris aceea decizie, atunci pleci imediat de acolo, cerand si NOTA DE LICHIDARE, in care trebuie sa fie calculati banii datorati: orele lucrate de plata, dar si "suma lipsa, "delapidata".
Cu decizia de desfacere a contractului de munca + nota de lichidare (impreuna) le poti face plangere penala (abuz) si poti da si in judecata (civil) pentru despagubiri (defaiare, aducere on stare fara venit etc. etc.).
Ai nevoie doar de un avocat bun, specializat pe probleme de munca.

| anomally15 explică (pentru Bula):

Ideea e ca doamna mi-a ttimis pe WhatsApp o hartie cu suspendarea mea pe motiv de delapidare sugerand ca dansa a stabilit singura fapta, politistii doar au venit si au scris un proces verbal cu ce s-a intamplat, dansa mi-a trimis pe WhatsApp formularus de suspendare dupa 5 min dupa ce am plecat din magazin, e in format PDF avand stampila si numele proprietarului magazinului, as vrea sa stiu daca ru voi pati ceva din punct de vedere penal, gen amenzi, puscarie, etc. Pe chestia asta, punand 2 produse deoparte pentru a le lua cu 10-15% mai ieftine, diferenta ar fi de 30-40 de lei in total fata de cat erau initial.

| anomally15 explică (pentru Bula):

Mesajul acela in format PFD mi l-a trimis contabila, adica acum au urcat-o in rank nu stie ce e acum, nu inteleg cine a stabilit faptul ca eu am delapidat, ca politistii care au venit nu au zis nimic doar au scris un proces verbal cu ce s-a intamplat si gata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Delapidare înseamnă furt, și trebuie dovedit.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu nu stiu ce poti face dar vreau doar sa spun cat de mizerabile mi se par nu doar inscenarea pentru a va concedia ci si strategia pentru vanzare.Ar trebui sa postezi in mai multe locuri intamplarea, ca sa vada toti impatimitii de reduceri cum sta treaba.laughing Zici ca e un fel de black friday, dar varianta pentru tot anul.Ai dori sa oferi si alte detalii despre neregulile de acolo? Chiar sunt curioasa.

| anomally15 explică (pentru dullcat):

Daca ar fi sa spun tot cred ca lumea si-ar face cruce, sincer sunt goarte multe neereguli, dansii afland ca ru si colega in cauza am fost la ITM, seful de tura a scris pe grupul de WhatsApp ca vinr nu are toate hartiile pentru contract sa le aduca de urgenta in caz ca sunt controale, nici macar contractele unora nu sunt in regula inca dupa cateva luni de munca, sa nu mai zic ca tu trebuie sa mergi sa iti faco contractul, adica sa mergi tu la Fortele de Munca sa declari ca iti cauti de munca si dupa 2-3 zile sa mergi inapoi vu o hartie de la lucru cum ca ti-ai gasit de lucru., ca ei sa primeasca indemnizatie de 2000 de lei pe luna dupa tine timp de 6 luni adica 12000 de lei, garantez ca asta e motivul pentru care ne-au dat afara deoarece mie imi expirau cele 6 luni in data de 24.09 iar colegei mele in 31.09 iar ei pe cele 6 luni nu plateau niste chestii la stat iar daca mai ramaneam mai mult de 6 luni trebuiau sa plateasca ca fupa o persoana normala ceea ce nu le conveneau evident, chestia asta o fac cu multa lume te tin 6 luni cat timp iau bani iar apoi te concediaza, pe volega care si-a pus acel blender de 1200 de lei si l-a luat la 95% adica la 60 de lei nu a depus plangere pentru dansa deoarece e pensionara iar ei nu platesc CAS si alte chestii ea fiind pensionara, dar dupa mine ar fi platit daca as mai fii ramas

| AdelinaC a răspuns:

Eu nu inteleg de ce ai mai rămas acolo din moment ce voiau sa te dea afara. Gasesti job la magazin cred ca destul de usor.
Poti merge sa intrebi un avocat legat de toata patania asta. El stie mai bine legile decat noi si cred ca parerea lui ar avea mai mare greutate

| anomally15 explică:

Eu le-am spus poltistilor in fata ce am facut si ca faceau si altii, le-cum spus si chestia cu blenderul, am fost extrem de sincer si am spus tot, poltitistul zicand doar ca nu stie in ce se inacadreaza fapta noastra