| Textil_Eva_1992 a întrebat:

Mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 90 zile pentru un accident cu vatamare corporala usoara din culpa, dosarul penal s-a clasat pentru ca partea vatamata nu a avut certificat medical si nici nu a depus plangerea in termenul legal.Cu hotararea din dosarul penal m-am prezentat la politia rutierea judeteana din raza de unde locuiesc si am fost anuntat ca mi-a fost suspendat dreptul de a conduce(categB) pe o perioada de 90 de zile. Intrebarea este:"Pot face cerere de reducere a perioadei de suspendare si daca e obligatoriu sa ma prezint la testul -- 13/15 ---dat la politia rutiera? Sau e mai bine sa astept?
Mentionez ca am permisul de 20 ani, nu mi-a fost niciodata suspendat si nici nu am facut vreodata cerere de reducere a suspendarii. Politistul mi-a spus ca nu se poate reduce perioada de suspendare si sa ma prezint in a 91-a zi dupa ce expira perioada de suspendare. Ce sa fac? Va multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu cunosti prea bine legislatia rutiera.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„ART.106.(1)Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a)când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
(2)Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) şi b), sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie."